Idź do

Czyste Tatry ekoMałopolska już w ten weekend

W najbliższy piątek rozpoczyna się 13. edycja projektu Czyste Tatry ekoMałopolska. Na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem stanie miasteczko ekologiczne, w którym przez dwa dni odbywać się będą warsztaty, zabawy, konkursy i prelekcje. W sobotę czeka nas wielkie sprzątanie szlaków, bieg „Czysta Piątka”, a na zakończenie dnia – koncert Brodki! Zapowiadają się dwa, intensywne dni wspólnych działań na rzecz ochrony środowiska.
Miasteczko ekologiczne na Górnej Równi Krupowej otworzy swoje bramy dla uczestników już w piątek 28 czerwca o godzinie 11:00. Stowarzyszenie Czysta Polska przygotowało strefy partnerów, sportową, edukacyjną oraz gastronomiczną. W każdej z nich będzie się sporo działo.

- Warsztaty, konkursy, aktywacje ekologiczne, pokazy sortowania śmieci, spotkania z ambasadorami ekspertami, gry i zabawy ruchowe. Dla dzieci przygotowaliśmy animacje, gdzie obok edukacji będziemy też świetnie się bawić. Po raz kolejny będzie z nami również edukacyjna śmieciarka „Miecia”. To wszystko będzie dostępne już od 11:00 w piątek, podobnie jak mobilny punkt rejestracji wolontariuszy, zlokalizowany w sercu naszej bazy na Górnej Równi Krupowej – wymieniał Maciej Marculanis, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

To jednak nie wszystko, bo również w piątek, od godziny 15:00 rozpocznie się Spotkanie Ludzi Gór. Pojawi się na nim Mikołaj Basiński z kanału „Szukam w lesie”, który sprząta lasy, opowiada o tym co jest dla nich ważne i pokazuje swoim widzom leśne życie. Równie inspirujące będzie z pewnością spotkanie z Tomaszem Habdasem z kanału "W szczytowej formie", który z kolei specjalizuje się w odkrywaniu nieoczywistych, ale pięknych miejsc w polskich górach. Trzecim gościem będzie doświadczony himalaista i alpinista, zdobywca czterech ośmiotysięczników Aleksander Lwow, który będzie snuł fascynującą opowieść o (nie zawsze czystych) górach.

W sobotę już o 7:00 zostaną otwarte wszystkie mobilne punkty rejestracji wolontariuszy. Będą one zlokalizowane przy wejściu na szlaki do Morskiego Oka, Dolin Strążyska, Chochołowskiej i Kościeliskiej, pod Gubałówką oraz w Kuźnicach. Tym samym rozpocznie się wielkie sprzątanie będące od dwunastu lat kluczowym elementem akcji. Dla organizatorów to narzędzie do zwrócenia uwagi na problem śmiecenia w przyrodzie, edukacji i zmiany złych nawyków. O czystość tatrzańskich szlaków regularnie dba bowiem Tatrzański Park Narodowy.

- Tatrzańskie szlaki są przez nas sprzątane regularnie, co nie oznacza oczywiście, że nie znajdziemy już na nich śmieci. Wzrasta świadomość odwiedzających nas turystów, co ma odbicie w zmniejszeniu ilości odpadów na szlakach. Jednak systematycznie rośnie i ruch turystyczny, a wraz z nim pojawiają się różnorodne problemy. Dlatego takie inicjatywy jak Czyste Tatry ekoMałopolska są niezwykle istotne w docieraniu do społeczeństwa i promowaniu postaw proekologicznych. Tatry możemy chronić tylko wspólnie - podkreśliła Paulina Kołodziejska z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Kiedy wolontariusze będą przemierzać szlaki wyposażeni w worki i rękawiczki, na Górnej Równi Krupowej, od 9:00 będzie działać biuro zawodów pierwszego w historii Czystych Tatr ekoMałopolska biegu. Rywalizację otworzą dzieci biegiem wokół Górnej Równi Krupowej o 10:30. Zapisy będą odbywać się w strefie komercyjnej miasteczka ekologicznego. O 11:00 wystartuje natomiast „Czysta Piątka” – bieg na 5km, w którym każdy uczestnik oznacza jedno drzewo posadzone przez Stowarzyszenie Czysta Polska. Zapisy trwają już tylko do 27 czerwca. Formularz dostępny na: https://formularz.ultimasport.pl/276.

O 15:00 na scenie Czystych Tatr ekoMałopolska pojawią się znani twórcy internetowi i influencerzy, którzy zaproszą młodszych i starszych uczestników na Eko MeetUp. Na tej samej scenie dojdzie do podsumowania sprzątania Tatr. O 19:00 pojawią się na niej organizatorzy, ambasadorzy, partnerzy, a także Burmistrz Zakopanego i Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Wydarzenie już po raz kolejny odbywa się we współpracy z władzami województwa, które zostały partnerem Czystych Tatr ekoMałopolska 2024.

- Tatry to nasze wspaniałe przyrodnicze dziedzictwo, którego piękno i znaczenie doceniamy nie tylko  w Małopolsce. To również ogromne zobowiązanie i troska o to, w jakim stanie pozostawimy ten piękny region przyszłym pokoleniom. Dlatego – głowy do góry! Spójrzmy na tatrzańską przyrodę z uwagą i zadbajmy, aby miała się dobrze! Czyste Tatry ekoMałopolska już kilkanaście lat skupiają społeczność odpowiedzialnych i zaangażowanych w ekologię wolontariuszy. Uczestnicy Czystych Tatr nie tylko znieśli z gór tony śmieci, ale przede wszystkim nauczyli się, jak dbać o środowisko naturalne. Cieszę się, że również w tym roku Samorząd Województwa Małopolskiego będzie miał w tym wydarzeniu swój udział – powiedział Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Całość wydarzenia zwieńczy koncert, który jak co roku będzie podziękowaniem dla wolontariuszy za trudwłożony w dwudniowe wydarzenie oraz sprzątanie Tatr. Na scenie wystąpi Brodka - jedna z najbardziej popularnych polskich artystek. Piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów oraz gitarzystka jest również aktywnie zaangażowana w działania na rzecz środowiska naturalnego, więc jej obecność podczas finału nie jest przypadkiem.

Wolontariuszem Czystych Tatr ekoMałopolska można zostać wypełniając formularz rejestracyjny
lub zgłaszając się w dniu akcji na jednym z mobilnych punktów rejestracyjnych.

Czyste Tatry ekoMałopolska to projekt edukacyjny organizowana w Zakopanem i Tatrach od 2012 roku. W  dotychczasowych 12. edycjach wzięło udział ponad 40 500 wolontariuszy, którzy znieśli z gór niemal 7,5 ton śmieci. Partnerem tegorocznego wydarzenia został Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (który po raz kolejny został partnerem tytularnym). Honorowym Patronatem akcję objął Burmistrz Miasta Zakopane. Wśród partnerów są również Tatrzański Park Narodowy, Starostwo Powiatowe w Zakopanem oraz Polskie Koleje Linowe. Partnerem strategicznym jest McDonald’s Polska, a partnerami wspierającymi Biedronka, Rekopol oraz Henkel.