Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

Genomika bioróżnorodności – perspektywy dla parków narodowych w Polsce

W dniach 13 i 14 listopada odbyła sie konferencja “Genomika bioróżnorodności – Perspektywy dla parków narodowych w Polsce". Organizatorami konferencji był Uniwersytet Łódzki - Katedra Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii, inicjatywa Polish Barcode of Life (PoLBOL) oraz Tatrzański Park Narodowy, a uczestnikami pracownicy parków narodowych w Polsce.
Konferencja składała się z części teoretycznej i warsztatowej. Miała na celu przedstawienie nowych kierunków badania różnorodności biologicznej 
na przykładzie terenów chronionych, przy użyciu nowoczesnych metod molekularnych, w tym (meta)barkodingu DNA a także perspektyw, jakie te metody stwarzają dla dokumentowania i monitorowania bioróżnorodności oraz rozwoju badań naukowych w polskich parkach narodowych. 

W części wykładowej zaprezentowano założenia teoretyczne, możliwości i przykłady wykorzystania metod molekularnych w analizie różnorodności biologicznej i monitoringu przyrodniczego oraz wstępne wyniki badań przeprowadzonych w roku 2023, w  Tatrzańskim Parku Narodowym w ramach zadania High Mountain Sampling w projekcie Horyzont Europa “Biodiversity Genomics Europe”. Część warsztatowa zaznajomiła uczestników z metodami genetycznymi w praktyce i pozwoliła opanować podstawy pracy przy identyfikacji i dokumentacji bioróżnorodności metodami molekularnymi. 

Na końcu konferencji podjęto dyskusję na temat w jaki sposób metody zaprezentowane na konferencji oraz inicjatywa PoLBOL, mogłyby pomóc w usprawnieniu rozpoznania bioróżnorodności parków narodowych w Polsce, wiarygodnego śledzenia jej zmian, identyfikacji zagrożeń oraz popularyzacji wiedzy o niej, jak również o nowoczesnych metodach badawczych.


Fot. Jarosław Rabiasz, TPN