Przewiń dalej

Konferencja „Zamoyski! Nie zasypiaj sprawy”

Tatrzański Park Narodowy serdecznie zaprasza na konferencję „Zamoyski! Nie zasypiaj sprawy” o działalności hrabiego Władysława Zamoyskiego dla Polski. Konferencja odbędzie się w dniach 27-28 września 2024 r. w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN w Zakopanem.
W uznaniu wielkich zasług i życia oddanego w całości Narodowi Polskiemu, które również dziś stanowią wzór nowoczesnej patriotycznej postawy i poświęcenia dla dobra wspólnego, w setną rocznicę śmierci tego wybitnego Polaka Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 Rokiem Władysława Zamoyskiego. Z tej okazji Tatrzański Park Narodowy, który Władysława Zamoyskiego uznaje za jednego z pionierów idei ochrony przyrody w Tatrach i założyciela parku narodowego w Tatrach, włącza się w obchody, organizując szereg wydarzeń, w tym konferencję. 

Referaty wygłoszą przedstawiciele instytucji związanych z Zamoyskim, m.in.:

  • prof. Andrzej Jagodziński – dyrektor Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku
  • dr hab. Magdalena Biniaś-Szkopek – dyrektorka Biblioteki Kórnickiej PAN
  • dr Paweł Skawiński – emerytowany dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego
  • pracownicy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Muzeum Tatrzańskiego im.Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

W programie konferencji znajdą się referaty dotyczące wychowania i duchowości Władysława Zamoyskiego. Obszernie zreferowana zostanie sprawa obrony Morskiego Oka w sporze z księciem Ch. Hohenlohe. Ponadto naukowcy rozprawią się z mitem mówiącym, że „Zamoyski sadził same świerki”. Upamiętnione zostaną także Jadwiga i Maria Zamoyskie – matka i siostra Władysława, które poświęciły życie dla stworzenia Szkoły Domowej Pracy Kobiet i rozwoju edukacji na ziemiach polskich.

Konferencję uświetni koncert Tatrzańskiego Chóru Szumny, który wykona pieśni skomponowane przez Marię Zamoyską – siostrę Władysława. 

Drugiego dnia konferencji oprócz wygłaszanych referatów odbędzie się również wernisaż wystawy przygotowanej przez Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego, zatytułowanej „Uczennice Jenerałowej Zamoyskiej”.

Wstęp na konferencję i koncert jest WOLNY.

Współorganizatorami konferencji są: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego, Fundacja „Zakłady Kórnickie”.

Partnerem wydarzenia jest Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku oraz Centrum Formacyjno-Szkoleniowe „Księżówka” w Zakopanem. 

Więcej informacji na temat programu konferencji można uzyskać pisząc na adres rkowalska@tpn.pl

Program konferencji: