Idź do

Pierwsze testy autobusu elektrycznego zakończone

Zakończyły się testy pierwszego z modeli autobusów elektrycznych na drodze do Morskiego Oka. Łączny dystans wyniósł 472 km, na trasie zróżnicowanej wysokościowo – od około 800 do 1400 m n.p.m. Pojazd z powodzeniem zrealizował zaplanowane kursy bez konieczności doładowania baterii w ciągu dnia.
Testy, które odbywały się w dniach od 24 maja do 4 czerwca 2024 r., objęły trasy Zakopane – Morskie Oko oraz Łysa Polana – Morskie Oko. Zwykle w ciągu dnia wykonywano trzy kursy pomiędzy Palenicą a Morskim Okiem, a 30 czerwca autobus pokonał trasę pięciokrotnie. Baterie umożliwiły wielokrotne przejazdy bez konieczności doładowania w ciągu dnia.  Autobus sprawdził się w różnych warunkach pogodowych, także przy ulewnym deszczu, chociaż przeważnie jeździł przy temperaturze powyżej 10-15 st. C.

W czasie wzmożonego ruchu turystycznego, szczególnie w długi weekend Bożego Ciała, autobus poradził sobie z trudnościami wynikającymi z wymijania pojazdów konnych i pieszych, ale czas przejazdu wydłużył się wówczas z około pół godziny do 45-50 minut.

W okresie testów pojazd przewoził głównie osoby z niepełnosprawnościami, łącznie około 200 pasażerów. Opinie na temat komfortu autobusu i jazdy były bardzo pozytywne. W przyszłości jednak należałoby rozważyć zmianę standardowego wyposażenia, które – oprócz 12 miejsc siedzących i od 6 do 10 stojących – oferuje jedynie jedno miejsce dla wózka inwalidzkiego.

Tatrzański Park Narodowy prowadzi dalsze rozmowy na temat wprowadzenia autobusów elektrycznych jako stałego elementu transportu na drodze do Morskiego Oka. W planie są jazdy próbne kolejnych modeli. Na pewno niezbędne będzie przetestowanie pojazdów w zimie, aby móc ocenić ich funkcjonalność i wydajność w trudnych warunkach pogodowych.

Testy elektrycznego autobusu były jednym z postulatów ze spotkania w sprawie przyszłości transportu konnego, które odbyło się 17 maja w siedzibie dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na zaproszenie Minister Klimatu i Środowiska Pauliny Henning-Kloski w rozmowach wzięło udział ponad 20 osób reprezentujących różne środowiska. Spotkanie zakończyło się sformułowaniem wspólnego stanowiska (więcej informacji na ten temat TUTAJ).

Warto również wspomnieć, że od 1 czerwca obowiązuje już nowy regulamin przewozów konnych. Zgodnie z ustaleniami obniżony został limit osób na wozie – o dwie osoby dorosłe i dwójkę dzieci. Po kursie zakończonym na Włosienicy konie będą odpoczywać godzinę zamiast dotychczasowych 20 minut. Zgodnie z deklaracjami z 17 maja wkrótce wprowadzone zostaną kolejne zmiany. 

Więcej materiałów, w tym regulamin przewozów i wyniki corocznych badań koni, można znaleźć na naszej stronie pod linkiem: tpn.gov.pl/przewozy-konne.