Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

Sebastian Karpiel-Bułecka zaangażowany w obchody Roku Władysława Zamoyskiego

Fundacja Zakłady Kórnickie wraz z Tatrzańskim Parkiem Narodowym zaprasza na spot z udziałem Sebastiana Karpiel-Bułecki, promujący obchody Roku Władysława Zamoyskiego, podkreślając znaczenie kultury, troski o dobro wspólne i ochrony przyrody.
Senat ustanowił 2024 rokiem Władysława Zamoyskiego

W uznaniu wielkich zasług i życia oddanego w całości Narodowi Polskiemu, które również dziś stanowią wzór nowoczesnej patriotycznej postawy i poświęcenia dla dobra wspólnego, w setną rocznicę śmierci tego wybitnego Polaka Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2024 Rokiem Władysława Zamoyskiego. Władysław Zamoyski zasłynął w 1899 roku w słynnej akcji wykupu dóbr zakopiańskich, co zapobiegło ich sprzedaży obcokrajowcom. Był również zaangażowany w wiele działań rozwojowych, takich jak doprowadzenie kolei do Zakopanego oraz budowa wodociągów, co znacząco przyczyniło się do rozwoju regionu. W Zakopanem Zamoyski przyczynił się do budowy elektrowni, wodociągów, szkoły, szpitala, poczty i nowego gmachu Muzeum Tatrzańskiego, a także Bazaru Polskiego na Krupówkach, w którym od 1911 r. mieści się Miejska Galeria Sztuki. Dzięki jego staraniom powstała linia kolejowa z Chabówki do Zakopanego. Najbardziej pamiętany jest z wieloletniego zaangażowania w walkę i proces o Morskie Oko oraz dolinę Rybiego Potoku. Dzięki jego wysiłkom długa sądowa batalia zakończyła się w 1902 roku przed trybunałem arbitrażowym w Grazu, który przyznał największe z tatrzańskich jezior stronie polskiej. Ustalony wówczas przebieg granicy nie uległ zmianie do dziś.

Premiera spotu 

Sebastian Karpiel-Bułecka włączył się w obchody Roku Władysława Zamoyskiego. W ramach tej współpracy powstał wyjątkowy film, zrealizowany przez Fundację Zakłady Kórnickie we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Film, w którym Karpiel-Bułecka bierze udział, ma na celu przybliżenie szerokiej publiczności postaci Zamoyskiego oraz jego wkładu w ochronę przyrody i rozwój kultury. 

Władysław Zamoyski to postać niezwykle ważna dla naszej historii i kultury. Jego zaangażowanie w ochronę przyrody oraz rozwój edukacji i kultury inspiruje nas do dziś - mówi dr Dariusz Grzybek, prezes Fundacji Zakłady Kórnickie. - Cieszymy się, że tak wybitny zakopiański artysta jak Sebastian Karpiel-Bułecka postanowił włączyć się w nasze obchody, pomagając nam szerzyć wiedzę o tym niezwykłym człowieku.

Sebastian Karpiel-Bułecka, muzyk, lider zespołu Zakopower i architekt, podkreśla swoje zaangażowanie w akcję: Władysław Zamoyski to bliska postać dla Podhalan, ze względu na swoje działania na rzecz Tatr. Tak jak mówię w spocie “Mój dom jest tutaj”, czuję się zobowiązany do kontynuowania jego misji i promowania idei, które były mu bliskie. Mam nadzieję, że dzięki temu filmowi zainspirujemy więcej osób w całej Polsce, bo przecież troska o dobro wspólne to wartość uniwersalna 100 lat temu jak i obecnie.

Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, dodaje: W 1889 roku, pragnąc uchronić tatrzańską przyrodę przed rabunkową gospodarką leśną, Władysław Zamoyski kupił dobra zakopiańskie. Dzięki jego zdecydowanym działaniom późniejsze utworzenie parku narodowego w Tatrach stało się możliwe. Gest Zamoyskiego pozostaje istotny do dzisiaj – obszary, które ofiarował narodowi, stanowią obecnie znaczną część powierzchni TPN.

Obchody roku Władysława Zamoyskiego

W ramach obchodów Roku Władysława Zamoyskiego odbywa się wiele wydarzeń, w tym monodram w Teatrze Animacji w Poznaniu, "Bieg po zdrowie" oraz święto ulicy Zamoyskiego w Zakopanem. Wszystkie informacje dotyczące obchodów można śledzić na stronie rokzamoyskiego.fzk.pl.