Idź do
Galeria Sztuki w willi Oksza mieszcząca się na ulicy Hr. Władysława Zamoyskiego zaprasza wszystkich – mieszkańców i przyjezdnych na wspólne świętowanie i odkrywanie historii ulicy Zamoyskiego!
2024 ogłoszony jest rokiem hrabiego Władysława Zamoyskiego. 7 lipca, data wydarzenia jest nieprzypadkowa – to najbliższa niedziela po urodzinach Jadwigi z Działyński Zamoyskiej (4 lipca 1831) matki patrona świętującej ulicy. Willa Oksza, obecnie filia Muzeum Tatrzańskiego, w swoich burzliwych dziejach związana jest również z wielką inicjatywą Jadwigi – Szkołą Domowej Pracy Kobiet, która przez kilka lat funkcjonowała właśnie w Okszy. Święto ulicy Zamoyskiego przypomni nie tylko zasługi rodziny Zamoyskich, ale również czasy, w których Cepculki pilnie uczyły się pod okiem Generałowej, a jej syn Władysław zastanawiał się jak unowocześnić Zakopane.
Program:

9.00-10.00 Msza Święta w kościele Św. Krzyża (ul. Chałubińskiego 30) w intencji rodziny Zamoyskich

10.05-11.00
Spacer ulicą Hr. Władysława Zamoyskiego. Miejsce zbiórki przy pomniku hrabiego Władysława Zamoyskiego (Aleje 3-go Maja), zakończenie przy pomniku Tytusa Chałubińskiego i Sabały. Spacer będzie doskonałą okazją do przypomnienia niezwykłej rodziny Zamoyskich. Na uczestników będą czekały margerytki – symboliczne kwiaty Jadwigi Zamoyskiej, wszystko okraszone opowieścią o miejscach, budynkach oraz wyjątkowych mieszkańcach ulicy w asyście kapeli góralskiej.

11.00-16.00
Wydarzenia w ogrodzie Galerii Sztuki w willi Oksza.
 • Poczęstunek Cepculek: „Uczennice Jenerałowej Zamoyskiej“ potocznie nazywane Cepculkami, dziewczęta ze Szkoły Domowej Pracy Kobiet - założonej przez Jadwigę Zamoyską zapraszają na wspólny piknik.
 • Turniej gry planszowej „Pociąg do Zakopanego” - „Bądź jak Zamoyski i zbuduj linię kolejową z Chabówki do Zakopanego”. Fundacja Zakłady Kórnickie przygotowała rodzinną grę planszową osadzoną w czasach hr. Władysława Zamoyskiego. Dla zwycięzców i uczestników przewidziane atrakcyjne nagrody!
 • Warsztaty „Ulica moich marzeń” - warsztaty plastyczne prowadzone przez edukatorki z Muzeum Tatrzańskiego
 • Wystawa plenerowa „Nic dla siebie… O Tatrach i innych darach Zamoyskiego dla Polski” - otwarcie wystawy plenerowej stworzonej, aby uczcić rok Władysława Zamoyskiego,
 • 12.30 oprowadzanie po wystawie – Małgorzata Potocka z PAN Biblioteka Kórnicka
 • Stoiska z wydawnictwami

11.00-18.00 Wydarzenia w Galerii Sztuki w willi Oksza. 
 • 11.00-12.00 „Idea Zamoyskich w Okszy” – oprowadzanie Zofia Radwańska
 • 13.30-14.30 „Lasy tatrzańskie w czasach Zamoyskiego a stan obecny” – prelekcja Tomasza Skrzydłowskiego z Tatrzańskiego Parku Narodowego
 • 15.00-15.30 Oprowadzenie po Okszy dla dzieci – Zofia Radwańska
 • 15.30 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Pierwsze rzeczy” – dr Magdalena Kwiecińska
 • 17.00-18.30 „O Działyńskich, Zamoyskich i Potockich - z moich osobistych, rodzinnych przekazów” – wykład Jana Komornickiego

Galeria Sztuki w willi Oksza znajduje się przy ulicy Hrabiego Władysława Zamoyskiego 25. Na wydarzenia w ramach Święta ulicy Zamoyskiego - wstęp wolny!