Idź do
Planujecie wyjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch?
Długość trasy pokonywanej przez kolejkę wynosi 4291,59 metrów, a różnica poziomów to 936 metrów przy średnim nachyleniu 22%. Wagonik jedzie z prędkością 8 m/s (zwalniając do 6 m/s na podporach, których jest 6), przewożąc jednorazowo maksymalnie 60 osób. W zależności od pory roku dziennie może wywieźć ponad 3 tys. osób, rocznie – ponad 600 tys. Co roku okresowe przeglądy wyłączają kolej z eksploatacji w maju i listopadzie, nie kursuje ona także podczas silnego wiatru (powyżej 20 m/s), oblodzenia i temperatury spadającej poniżej −28 °C.

Na Myślenickich Turniach następuje przesiadka do drugiego wagonika. Następny odcinek trasy jest bardziej stromy – największe przewyższenie wagonika nad terenem wynosi 180 metrów. Z prawej strony widać Goryczkowy Kocioł – zimą użytkowany jako stok narciarski. Wagonik jedzie nad Doliną Suchą Kasprową i dobija do górnej stacji kolejki, znajdującej się na wysokości 1959 m n.p.m., 26 metrów poniżej wierzchołka Kasprowego Wierchu.

Wybierając się na Kasprowy Wierch kolejką linową warto rozważyć wcześniejszy zakup biletów online - by uniknąć nieraz długiego stania w kolejce do zakupu biletów w popularne dni. Sprawdź wcześniej godziny otwarcia kolejki w danym terminie, a przed samą wycieczką prognozę pogody, aktualne komunikaty PKL odnośnie działania kolei oraz podgląd na kamery online na szczycie Kasprowego Wierchu. Pamiętaj, że do Kuźnic, gdzie znajduje się dolna stacja kolejki, nie można wjechać prywatnym samochodem - skorzystaj z dojazdu busem, taksówką lub zaplanuj spacer. Odpowiedzi na inne, możliwe pytania znajdziesz na stronie operatora kolejki tutaj.


Operator kolejki PKL SA udostępnia system zakupu biletów online, który działa na stronie internetowej www.pkl.pl: