Idź do

Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego

Tatrzański Park Narodowy drukował rozmaite materiały popularyzatorskie niemal od początku swego istnienia, jednak za początek wydawnictw – wyodrębnionych organizacyjnie, z planem i względnie regularnym cyklem wydawniczym – można uznać rok 2004.
Przez lata działalności, mimo skromnego zespołu redakcyjnego, Wydawnictwa TPN wyrosły na uznaną oficynę. Dowodem są liczne nagrody w prestiżowych konkursach edytorskich, ale przede wszystkim spore grono oddanych Czytelników.

W naszych publikacjach – zgodnie z misją Tatrzańskiego Parku Narodowego – podejmujemy problematykę zarówno przyrodniczą, jak i humanistyczną, związaną z wszelkimi aspektami obecności człowieka w Tatrach. Wydajemy monografie, zbiory esejów, przewodniki, poradniki, albumy, książki dla dzieci, serie plakatów. Jednym z naszych głównych zadań jest publikowanie kwartalnika „Tatry” – pisma skierowanego do miłośników najwyższych polskich gór. Wszystkie nasze wydawnictwa są dostępne w ogólnopolskiej dystrybucji.

Współpracujemy również z innymi polskimi i zagranicznymi wydawcami czy instytucjami: podejmujemy się koedycji, udzielamy wsparcia merytorycznego.

Dobre teksty piszą dla nas specjaliści w swoich dziedzinach, a do projektów publikacji podchodzimy z największą troską. Papier, font, ilustracja, okładka – wszystko to ma dla nas znaczenie. Chcemy, by lektura naszych książek, łączących myśl z materią, stała się całościowym doświadczeniem.

Głównym przedmiotem naszego zainteresowania jest miejsce symbol – Tatry. To zobowiązanie do tworzenia książek na najwyższym poziomie

Wydawnictwa TPN możecie kupić w zakopiańskich punktach sprzedaży TPN:

 • Punkcie Informacji Turystycznej, ul. Chałubińskiego 44, codziennie z wyjątkiem świąt, 7.30-16.15 (18 20 23 330, sklep.pit@tpn.pl);
 • Centrum Edukacji Przyrodniczej, ul. Chałubińskiego 42a, od poniedziałku do soboty, 8.00-15.00 (18 20 23 312, cep@tpn.pl);
 • Tatrzańskim Archiwum Planety Ziemia przy wylocie Doliny Kościeliskiej. Godziny otwarcia: od 1 czerwca do 30 września wt-niedz (z wyjątkiem świąt) od 8.00 do 18.00, od 1 października do 31 maja wt-niedz (z wyjątkiem świąt) od 9.00 do 17.00 (18 53 48 348, tapz@tpn.pl);
 • oraz online: tpn.gov.pl/sklep.

Wybrane publikacje można kupić także w empikach i sklepach górskich w całej Polsce.

Wybrane książki: Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich

Drugie wydanie bestselerowej książki „Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich” Katarzyny Ceklarz i Urszuli Janickiej-Krzywdy w nowej szacie graficznej z ilustracjami Aleksandry Czudżak.

Magia mieszkańców gór ujęta w opowieść o realnie istniejących, stosowanych do dziś, ale i zapomnianych praktycznych zabiegach Górali Podhalańskich i Beskidzkich. Dzięki 237 hasłom dowiemy się m.in., co złożyć w ofierze duchom, jak zdemaskować czarownicę, do czego służyć mogą kości, śmiertelna koszula albo wióry z trumny czy co uleczyć zbieranymi w nocy ziołami.
Dowiedz się więcej i kup książkę

Podhalanie. Wokół tożsamości

Jak siebie widzą i oceniają? Czy tworzą zwartą grupę? Czy mają poczucie przynależności? Czy miejsce, które jest chronione przez Tatrzański Park Narodowy, dalej stanowi o ich tożsamości? Bohaterami tej publikacji są mieszkańcy szerokiego Podhala. To ich głos buduje opowieść o góralskim świecie. W trakcie pracy nad projektem autorki, Agnieszka Gąsienica-Giewont i Stanisława Trebunia-Staszel, przeprowadziły kilkadziesiąt rozmów z góralkami i góralami, wsłuchując się w powierzane im historie. Autorami wyjątkowych zdjęć są Jacek Poremba i Bartek Solik.
Dowiedz się więcej i kup książkę

O drzewach, które wybrały Tatry

Drzewa to najstarsi towarzysze człowieka w jego ziemskiej wędrówce: ubierały, dawały schronienie i żywiły. Z powodu ich wielkości i tajemniczości często antropomorfizowano je, wierzono, że ukryte w nich żywioły nadają im boską moc czy magiczne właściwości. Autorzy publikacji, Tomasz Skrzydłowski i Beata Słama, w ujmujący sposób pokazują, czym są i mogą być rośliny dla człowieka. Dama Lasów – brzoza, Pan Wielkiej Tatrzańskiej Trójcy – buk czy Przyjaciółka Człowieka – sosna to tylko kilka ze wspaniałych drzew, które zostały przedstawione w tej książce.

Książka ma cztery warianty okładki. Tak, jak drzewa wybrały Tatry, tak czytelnik może wybrać drzewo, które zostanie jego własnym patronem tej opowieści. W publikacji znalazło się ponad sto znakomitych zdjęć, zarówno tych współczesnych autorstwa fotografów przyrody, jak i obrazów archiwalnych.
Dowiedz się więcej i kup książkę

Nagrody, wyróżnienia, nominacje

Książki wydane nakładem Tatrzańskiego Parku Narodowego zostały dostrzeżone i nagrodzone w wielu konkursach edytorskich. 

Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich,
Katarzyna Ceklarz, Urszula Janicka-Krzywda, ilustracje: Aleksandra Czudżak
 • Nominacja w Konkursie KTR (Klubu Twórców Reklamy) w kategorii CRAFT / ILUSTRACJA / PUBLISHING dla Aleksandry Czudżak 
Podhalanie. Wokół tożsamości, Agnieszka Gąsienica-Giewont, Stanisława Trebunia-Staszel (współwydawca: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze)
 • Wyróżnienie dla książki o wybitnych walorach edytorsko-artystycznych, Nagroda Literacka Zakopanego.
 • Wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Książkę Popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznańskie Targi Książki.
 • Nominacja w konkursie Najpiękniejsza Polska Książka, kategoria „Literatura naukowa i popularnonaukowa (humanistyka, matematyczno-przyrodnicze)”, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.
 • Nominacja w Konkursie na Książkę Edytorsko Doskonałą, Magazyn „Wydawca”.
 • Nominacja (wraz z wystawą o tym samym tytule) w konkursie Śląska Rzecz, Zamek Cieszyn.

O drzewach, które wybrały Tatry
, Beata Słama, Tomasz Skrzydłowski
 • Najpiękniejsza Książka Roku, kategoria „Książki przyrodnicze, matematyczne i techniczne, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.
 • Nagroda specjalna za wyjątkowe walory edytorsko-artystyczne, Zakopiański Festiwal Literacki.
 • Wyróżnienie Wydawnictwa „Karpaty” w konkursie Najlepsze Wydawnictwa o Górach, Targi w Krakowie, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Wydawnictwo „Karpaty”.

Magia nart
, Wojciech Szatkowski, Beata Słama
(współwydawca: Muzeum Tatrzańskie)
 • Najpiękniejsza Książka Roku, kategoria „Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka)”, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.
 • Książka Górska Roku, kategoria „Monografie”, XXI Festiwal Górski w Lądku Zdroju.
 • Najlepsze Wydawnictwa o Górach, II miejsce w kategorii „Monografie”, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej, Wydawnictwo „Karpaty” oraz Targi Książki w Krakowie.
 • Nagroda Prezydenta Miasta Poznania za znakomity  poziom edytorski, Poznańskie Dni Książki nie tylko Naukowej, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek oraz Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych.

O tatrzańskich pocztówkach
, Adam Czarnowski
 • Nagroda im. Feliksa Jasieńskiego „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie”, Muzeum Narodowe w Krakowie, Archiwum Polskiej Akademii Nauk oraz Dom Spotkań z Historią w Warszawie.
 • Nagroda KLIO, XXVI Targi Książki Historycznej.
 • I miejsce w kategorii „Albumy krajoznawcze”, XXVI Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej.
 • Najlepsze Wydawnictwa o Górach, I miejsce w kategorii „Albumy”, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej, Wydawnictwo „Karpaty” oraz Targi Książki w Krakowie.
 • Górska Książka Roku, kategoria Tatralia, Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju.
 • Nominacja w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

Sztuki piękne pod Tatrami
, Teresa Jabłońska (współwydawca: Muzeum Tatrzańskie)
 • Najlepsze wydawnictwa o górach, I miejsce w kategorii „Albumy”, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej, Wydawnictwo „Karpaty” oraz Targi Książki w Krakowie.
 • Grand Prix Konkursu Książka Górska Roku, XXI Festiwal Górski w Lądku Zdroju.
 • Nagroda Prezydenta Miasta Poznania za znakomity  poziom edytorski, Poznańskie Dni Książki nie tylko naukowej, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek oraz Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych.

Literatura i Tatry. Studia i szkice
, Jacek Kolbuszewski
 • Nagroda Literacka Zakopanego, Zakopiański Festiwal Literacki.

Żywot górala poczciwego. Spojrzenie po latach
, Wojciech Brzega, esejem opatrzył Michał Jagiełło
 • Nagroda Prezydenta Miasta Poznania za znakomity  poziom edytorski, Poznańskie Dni Książki nie tylko naukowej, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek oraz Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych.

Przewodnik przyrodniczy po Tatrach Polskich
, Tomasz Skrzydłowski
 • Najlepsze Wydawnictwa o Górach, I miejsce w kategorii „Przewodniki”, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej, Wydawnictwo „Karpaty” oraz Targi Książki w Krakowie.
 • III miejsce w kategorii „Przewodniki”, XXVI Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej.

Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy
, Wojciech Szatkowski
 • Najlepsze Wydawnictwa o Górach, II miejsce w kategorii „Przewodniki”, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej, Wydawnictwo „Karpaty” oraz Targi Książki w Krakowie.
 • Wyróżnienie specjalne Małopolskiej Organizacji Turystyki, XXV Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej.

W Kasprowym mateczniku
, Wojciech Gąsienica-Byrcyn
 • II miejsce w kategorii „Wydawnictwa dla dzieci”, XXVI Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej.
 • Dyplom magazynu „Wydawca”, XXVI Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej.

Bibliografia Tatr i Podtatrza
, zeszyt 6 w serii „Zeszyty Tatrzańskie” 
 • Puchar  Prezesa Zarządu Głównego PTTK, Najlepsze Wydawnictwa o Górach, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej, Wydawnictwo „Karpaty” oraz Targi Książki w Krakowie.

Tatrzańska Atlantyda
, Piotr Mazik
 • Najlepsze Wydawnictwa o Górach, II miejsce w kategorii „Albumy”, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej, Wydawnictwo „Karpaty” oraz Targi Książki w Krakowie.

Atlas Tatr. Przyroda nieożywiona

 • Najlepsze Wydawnictwa o Górach, I miejsce w kategorii „Mapy i atlasy”, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej, Wydawnictwo „Karpaty” oraz Targi Książki w Krakowie.