Idź do

Wycieczka do Morskiego Oka najlepiej z e-biletem

Wycieczkę nad Morskie Oko warto zaplanować wcześniej. W sezonie: podczas majówki, w wakacje, święta, ale także w weekendy, gdy pogoda dopisuje – miejsce to cieszy się ogromną popularnością. Jak uniknąć korków i problemów z parkowaniem? Wszystko wyjaśniamy poniżej.
Na Palenicę Białczańską/Łysą Polanę, gdzie rozpoczyna się szlak m.in do Morskiego Oka, możesz dojechać własnym samochodem lub transportem publicznym z Zakopanego bądź okolicznych miejscowości. Z Zakopanego to ponad 20 kilometrów w jedną stronę.

Wybierasz się samochodem?

Zalecamy, by wszyscy turyści chcący dojechać własnym samochodem na Łysą Polanę bądź Palenicę Białczańską kupowali e-bilet na parkingi TPN za pośrednictwem strony tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem. Zachowując 3-dniowe wyprzedzenie - zyskasz gwarancję ceny, na którą wpływ ma także ilość sprzedanych biletów i przy większym popycie, po tym czasie możne wzrosnąć.

Na oficjalnych parkingach TPN w rejonie Morskiego Oka wprowadziliśmy zróżnicowane ceny – w zależności od sezonu i czasu zakupu względem dnia wycieczki. W dni mniej popularne parking jest tańszy, a w dni najpopularniejsze – w sezonie czy w weekendy – droższy. Co ważne, kupując e-bilet wcześniej, z minimum 3-dniodwym wyprzedzeniem, możesz skorzystać z gwarantowanej, niższej ceny niż w dniu przyjazdu i zyskasz gwarancję miejsca postojowego.

E-bilet dla samochodu osobowego można zakupić w cenie od 35 do 75 zł w zależności od sezonu i czasu zakupu względem dnia wycieczki. Szczegółowy cennik można znaleźć na stronie tpn.gov.pl/parkingi-morskie-oko. Przy zakupie online z minimum 3-dniowym wyprzedzeniem ceny wynoszą od 35 do 55 zł. W razie wysokiego popytu na dany dzień, cena może być wzrosnąć o 10 lub maksymalnie 20 zł w stosunku do ceny bazowej.W dniu przyjazdu cena jest zawsze o 10 zł wyższa względem ceny bazowej, jednak nie przekroczy nigdy maksymalnej ceny 75 zł.

W sprzedaży online są wszystkie miejsca parkingowe na terenie niestrzeżonego parkingu w rejonie Morskiego Oka, który składa się z trzech części (Palenica Białczańska - przy wejściu na szlak, pas drogowy do 1 km od wejścia na szlak i Łysa Polana ok. 1,5 km od wejścia na szlak). O miejscu zaparkowania decyduje kolejność przyjazdu. Kierowca nie ma możliwości wyboru miejsca parkowania. Samochody są kierowane przez obsługę najpierw na Palenicę Białczańską, następnie na pas drogowy i na Łysą Polanę (czas dojścia do punktu wejścia na szlak to 15-20 min.).

Jeśli nie jesteś pewien terminu wycieczki, pogody – pamiętaj, że zwrotu biletu można dokonać mailowo do godziny 12:00 w południe w dniu poprzedzającym rezerwację. Nie ma możliwości zmiany terminu zakupionego już biletu - w przypadku chęci przyjazdu w innym terminie, konieczny jest zwrot zakupionego biletu (przypominamy, mailowo, do 12:00 w południe dnia poprzedzającego rezerwację), a następnie ponowny zakup drugiego biletu na wybrany termin - oczywiście w miarę dostępności biletów i przy obowiązujących na ten termin w danym momencie cenach.

O czym musisz pamiętać?

 • Zakupiony bilet zapisz w telefonie lub wydrukuj – na miejscu, jak to w górach, często występują problemy z zasięgiem i dostępem do Internetu.
 • W celu uniknięcia korków dojazdowych rekomendujemy przyjazd przed godziną 8 rano. Posiadając e-bilet, masz gwarancję miejsca dla samochodu niezależnie od godziny dojazdu, jednak to kolejność przyjazdu decyduje o tym, czy samochód będzie zaparkowany na Palenicy Białczańskiej (bliżej wejścia na szlak), na pasie drogowym do 1 km od wejścia na szlak, czy na Łysej Polanie - ok.  1,5 km od punktu wejścia na szlak. Ponadto pamiętaj, że w ciągu dnia na parkingi kierują się także turyści bez wykupionych biletów, których samochody często tworzą długie korki, których nie będziesz mógł ominąć.
 • Jeśli nocujesz w schronisku, również musisz wcześniej wykupić e-bilet. Jeśli chcesz zostawić samochód na kilka dni, wcześniej musisz zapłacić za wszystkie dni i zgłosić to obsłudze.
 • Osoby korzystające z miejsc dla osób z niepełnosprawnościami mają możliwość wyboru odpowiedniej opcji e-biletu w okienku zakupowym – również zalecamy wcześniejszą rezerwację.
 • Busy i kampery o długości 5-8 metrów mogą zaparkować na parkingach TPN w rejonie Morskiego Oka. Nie ma możliwości nocowania w pojazdach na parkingu. Podróżując takim typem pojazdu – konieczny jest zakup dedykowanego rodzaju e-biletu – dla busów i kamperów, a nie dla samochodów osobowych (obowiązuje inny cennik, sprawdź). Autobusy i pojazdy dłuższe niż 8 metrów nie mają możliwości skorzystania z parkingów TPN w rejonie Morskiego Oka.
 • W Internecie możesz znaleźć bilety elektroniczne na inne parkingi komunikowane jako „parking do Morskiego Oka", jednak nienależące do TPN. Takich e-biletów nie uwzględniamy. Prosimy, zwracaj uwagę na źródło i opis usługi, którą kupujesz.

Co pomoże jeszcze lepiej zorganizować wycieczkę do Morskiego Oka?

 • Sprawdź komunikat turystyczny TPN oraz prognozę pogody.
 • Rozważ także zakup online biletów wstępu do Parku  na stronie tpn.gov.pl/wstep-do-parku. W ten sposób po zaparkowaniu samochodu będziesz mógł ominąć kolejkę oczekujących na zakup – okaż kupiony wcześniej bilet w okienku i ruszaj na szlak.
 • Pamiętaj, że trasa do Morskiego Oka to około 8-kilometrowe podejście po asfaltowej drodze, podczas którego z powodów przyrodniczych nie znajdziesz żadnych koszy na śmieci – wszystko, co wnosisz, znieś ze sobą.
 • Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów – nie możesz zabrać go na szlak także w plecaku czy w torbie, w żadnym wypadku nie zostawiaj także psa w samochodzie!
 • Zależnie od Twoich możliwości i chęci spędzenia czasu przy jeziorze – zaplanuj na wycieczkę do Morskiego Oka minimum 7 godzin – po 2,5 godziny na spacer w jedną stronę i około 2 godzin na odpoczynek przy schronisku lub obejście jeziora. Wliczając dojazd, wycieczka może zająć Ci cały dzień. Pamiętaj, że na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz poruszania się po zmroku – wróć do samochodu przed zachodem słońca.
 • Za latanie dronem na terenie TPN obowiązują wysokie kary. Pamiętaj o tym zakazie i zdjęcia rób tylko telefonem lub aparatem.

Jeśli masz więcej pytań, zapraszamy do kontaktu z Punktem Informacji Turystycznej TPN telefonicznie pod numerem +48 18 20 23 300 w godzinach 07.30-16.15, codziennie, z wyjątkiem świąt. Punkt znajduje się na ul. Chałubińskiego 44 w Zakopanem – gdzie możesz także wcześniej, stacjonarnie zakupić bilety na parkingi, oczywiście w miarę dostępności miejsc.

Do Twojej dyspozycji jest także Infolinia E-bilety TPN pod numerem +48 885 989 427 (nie odpowiadamy na smsy) lub mailowo: ebilety@tpn.pl codziennie (z wyjątkiem świąt) w godzinach 07.00–13.00.

Busy z Zakopanego współpracujące z TPN

Planując wycieczkę nad Morskie Oko z Zakopanego możesz skorzystać z linii busów współpracujących z TPN, na którą bilety zakupisz również na naszej stronie: tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety.
Kursują z Zakopanego na Palenicę Białczańską. Gwarantujemy miejsce siedzące dla osób odjeżdżających z przystanku początkowego, którzy będą na miejscu 10 minut przed odjazdem z zakupionym wcześniej e-biletem. Dla osób wsiadających na kolejnych przystankach nie gwarantujemy miejsc siedzących (gwarantujemy miejsca stojące). Właściwego busa rozpoznasz po tabliczce za szybą z grafiką jak na bilecie.

Bilety na Palenicę dostępne są na tpn.gov.pl/busy-do-morskiego-oka

Bilet powrotny kupisz u kierowcy na Palenicy Białczańskiej, gdzie zaczyna się szlak prowadzący nad Morskie Oko.

Busy współpracujące z TPN to krok w kierunku wsparcia i usprawnienia komunikacji zbiorowej w tym rejonie – ta usługa jest w fazie testowej, będziemy bardzo wdzięczni za wyrozumiałość i zgłaszanie wszelkich uwag. Zapraszamy do kontaktu mailowego: ebilety@tpn.pl lub telefonicznego (połączenia głosowe, nie odpowiadamy na smsy) +48 885 989 427 (codziennie, z wyjątkiem świąt) w godzinach 07.00–13.00.

Masz pytania? Odpowiadamy

Rezerwacji najlepiej dokonać za pośrednictwem strony tpn.gov.pl/bilety. To szybki i łatwy sposób. Kupując e-bilet z minimum 3-dniowym wyprzedzeniem, zyskujesz gwarancję miejsca postojowego oraz możesz skorzystać z niższej ceny niż w dniu przyjazdu.
*Istnieje możliwość zakupu biletu w Zakopanem w naszym Punkcie Informacji Turystycznej (ul. Chałubińskiego 44) w godzinach 7:30-16:15. Warunkiem zakupu na dany dzień jest dostępność miejsc.
Tak. Teren niestrzeżonego parkingu w rejonie Morskiego Oka składa się z trzech części (Palenica Białczańska - przy wejściu na szlak, pas drogowy do 1 km od wejścia na szlak i Łysa Polana do 1,5 km od wejścia na szlak). O miejscu zaparkowania decyduje kolejność przyjazdu. Kierowca nie ma możliwości wyboru miejsca parkowania. Samochody są kierowane przez obsługę najpierw na Palenicę Białczańską, następnie na pas drogowy i na Łysą Polanę (czas dojścia do punktu wejścia na szlak to 15-20 min.).
Zachęcamy do wcześniejszego zakupu (z minimum 3-dniowym wyprzedzeniem) e-biletu na parking on-line za pośrednictwem strony tpn.gov.pl/bilety - kupujący może skorzystać wtedy z niższej ceny i ma gwarancję miejsca na parkingu. Jest możliwość zaparkowania bez rezerwacji jedynie w przypadku wolnych miejsc parkingowych, a cena biletu w dniu przyjazdu będzie wyższa o 10 lub 20 zł od wcześniej dostępnej ceny online. Nie kupując biletu wcześniej, trzeba się liczyć, szczególnie w sezonie, z możliwością braku miejsc - wszystkie stanowiska parkingowe niejednokrotnie były w całości wyprzedawane i osoby dojeżdżające na miejsce nie miały możliwości wjechania samochodem na parking.
*Dla osób nieposiadających konta do płatności internetowych istnieje możliwość zakupu biletu z płatnością gotówkową w naszym Punkcie Informacji Turystycznej w Zakopanem (ul. Chałubińskiego 44). Aktualne godziny otwarcia Punktu można sprawdzić tutaj. Warunkiem zakupu na dany dzień jest dostępność miejsc
Możliwy jest zwrot biletu, co należy zgłosić najpóźniej do godziny 12.00 w południe dnia poprzedzającego rezerwację na adres ebilety@tpn.pl. Nie ma możliwości zmiany terminu zakupionego już biletu - w przypadku chęci przyjazdu w innym terminie, konieczny jest zwrot zakupionego biletu (przypominamy, mailowo, do 12:00 w południe dnia poprzedzającego rezerwację), a następnie ponowny zakup drugiego biletu na wybrany termin - oczywiście w miarę dostępności biletów i przy obowiązujących na ten termin w danym momencie cenach.
Nie, w takiej sytuacji nie ma możliwości zwrotu, miejsce było zarezerwowane przez cały dzień. W przypadku zmiany planów możliwy jest zwrot biletu, należy go jednak zgłosić najpóźniej do godziny 12.00 w południe dnia poprzedzającego rezerwację na adres ebilety@tpn.pl. Nie ma możliwości zmiany terminu biletu - w przypadku chęci przyjazdu w innym terminie, konieczny jest zwrot zakupionego biletu (przypominamy, mailowo, do 12:00 w południe dnia poprzedzającego rezerwację), a następnie ponowny zakup drugiego biletu na wybrany termin - oczywiście w miarę dostępności biletów i przy obowiązujących na ten termin w danym momencie cenach.
Tak. Należy to zgłosić najpóźniej do godziny 12.00 w południe dnia poprzedzającego rezerwację na adres ebilety@tpn.pl.
Przede wszystkim przeszukać SPAM, a jeśli tam go nie ma, należy skontaktować się z nami pod adresem ebilety@tpn.pl.  Sprawdzimy, czy w zamówieniu na przykład nie podano błędnego adresu i wyślemy potwierdzenie ponownie.
Należy wcześniej zapisać je w telefonie (lub innym urządzeniu mobilnym) bądź wydrukować i po przyjeździe okazać obsłudze parkingu. Wczytywanie na miejscu może okazać się niemożliwe z powodu problemów z zasięgiem w rejonie Łysej Polany i Palenicy Białczańskiej.
Nie, parking składa się z trzech części (Palenica Białczańska - przy wejściu na szlak / pas drogowy i Łysa Polana do 1 km od wejścia na szlak). O miejscu zaparkowania decyduje kolejność przyjazdu. Kierowca nie ma możliwości wyboru miejsca parkowania. Samochody są kierowane przez obsługę najpierw na Palenicę Białczańską, następnie na pas drogowy do 1 km od wejścia na szlak i na Łysą Polanę ok. 1,5 km od wejścia na szlak (czas dojścia do punktu wejścia na szlak to 15-20 min.).
W okresie od 1 marca do 30 listopada parking jest czynny od świtu do zmierzchu. W przypadku tak wczesnego przyjazdu należy wykupić online także bilet wstępu do Parku, ponieważ kasy mogą być jeszcze zamknięte.
Tak, zarezerwowane miejsce czeka przez cały dzień, zachęcamy jednak do jak najwcześniejszego przyjazdu, najlepiej przed godziną 08.00. W ciągu dnia, szczególnie w sezonie, na drodze dojazdowej mogą tworzyć się duże korki, przez co czas dojazdu znacznie się wydłuży.
To zależy od pogody. W słoneczny dzień korki tworzą się już dość wcześnie rano. Najlepiej dojechać na miejsce nie później niż 8.00 rano.
Na parkingach w rejonie Morskiego Oka obowiązują ceny zróżnicowane w zależności od sezonu oraz czasu zakupu względem dnia przyjazdu - od 35 do 75 zł za samochód osobowy. Według aktualnego cennika przy zakupie on-line z minimum 3-dniowym wyprzedzeniem: od 35 do 55 zł w zależności od sezonu dla samochodów osobowych. W dniu przyjazdu cena jest zawsze o 10 zł wyższa względem ceny bazowej, a w razie wysokiego popytu na bilety na dany dzień, cena będzie wyższa o maksymalnie 20 zł w stosunku do ceny bazowej. Maksymalna cena dla samochodu osobowego to 75 zł za dzień. Rezerwacja jest ważna w godzinach działania parkingu. (Szczegółowy cennik znajdziecie tutaj).
Tak, wcześniejsza rezerwacja za pośrednictwem strony tpn.gov.pl/bilety jest wymagana. Na parkingu Palenica Białczańska jest wydzielonych 9  bezpłatnych miejsc dla osób z niepełnosprawnościami, przebywających w pojeździe i legitymujących się ważną kartą parkingową osoby niepełnosprawnej.
Zarezerwować wcześniej bilet na parking na wszystkie dni pobytu w schronisku - jest taka możliwość w systemie rezerwacyjnym. Przy przyjeździe na miejsce zgłoś dłuższe parkowanie obsłudze. Pamiętaj, że jeśli nie wykupisz wcześniej biletu na wszystkie dni (minimum 3 dni wcześniej) - na miejscu cena będzie wyższa, a może okazać się także, że parking nie dysponuje już wolnymi miejscami na nieopłacony wcześniej dzień.
Tak, busy i kampery o długości 5-8 metrów mogą zaparkować na parkingach TPN w rejonie Morskiego Oka. Parkingi składają się z trzech części (Palenica Białczańska - przy wejściu na szlak / pas drogowy do 1 km od wejścia na szlak i Łysa Polana ok 1,5 km od wejścia na szlak). O miejscu zaparkowania decyduje kolejność przyjazdu. Kierowca nie ma możliwości wyboru miejsca parkowania. Samochody są kierowane przez obsługę najpierw na Palenicę Białczańską, następnie na pas drogowy i na Łysą Polanę (czas dojścia do punktu wejścia na szlak to 15-20 min.). Nie ma możliwości nocowania w pojazdach na parkingu. Podróżując takim typem pojazdu – konieczny jest zakup dedykowanego rodzaju e-biletu – dla busów i kamperów, a nie dla samochodów osobowych (obowiązuje inny cennik). Autobusy i pojazdy dłuższe niż 8 metrów nie mają możliwości skorzystania z parkingów TPN w rejonie Morskiego Oka.
Rozważ zmianę terminu i wykup bilet na pierwszy dostępny i dogodny dla Ciebie termin. Jeśli wycieczki nie można przełożyć na kolejny dzień, są jeszcze inne opcje. W okresie wakacyjnym uruchomione są alternatywne parkingi w Białce Tatrzańskiej przy Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska, w Bukowinie Tatrzańskiej przy Stacji Narciarskiej Rusiń-Ski oraz w rejonie Polany Zgorzelisko przy Górnej Stacji Narciarskiej Małe Ciche, skąd kursował regularny transport publiczny.  Można skorzystać także z transportu publicznego z miejscowości, w której się zatrzymałeś.
Tak, ponieważ miejsce zarezerwowane jest na cały dzień.
Tak, autokar może przywieźć grupę na parking na Palenicy Białczańskiej i tam ją zostawić, a następnie odjechać na inny parking.
Nie, rezerwacja online dotyczy tylko parkingów w rejonie Morskiego Oka.
Potrzebę wystawienia faktury należy zgłosić przed dokonaniem płatności. Wypełniając formularz zamówienia na stronie tpn.gov.pl/bilety, należy zaznaczyć pole Chcę otrzymać fakturę i wpisać dane. W przypadku nie wybrania takiej opcji, faktura nie zostanie wystawiona. Faktura nie jest wystawiana automatycznie. Dokumenty przygotowywane są w kolejności składania zamówień, prosimy o cierpliwość. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę lub nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.