Idź do

Zapraszamy na zimowe PoSzlaki!

Podczas ferii zimowych zapraszamy Was na kolejną, tym razem zimową odsłonę naszego programu spotkań z edukatorami i pracownikami Tatrzańskiego Parku Narodowego. Co dla Was przygotowaliśmy?
Prelekcje edukacyjne - w każdy wtorek ferii o godzinie 17.30 w Centrum Edukacji Przyrodniczej (ul. Chałubińskiego 42a). Prelekcje są bezpłatne, nie obowiązują zapisy.

Wycieczki przyrodnicze - w każdą środę ferii o godzinie 10.00 będziemy ruszać na ok. 3 godzinne wycieczki w różnych punktach Tatr. Z pracownikiem TPN - przewodnikiem tatrzańskim będziecie odkrywać uroki tatrzańskiej zimy. To świetna opcja dla rodzin z dziećmi, wycieczki są bezpłatne, obowiązują zapisy - program i linki do zapisów niżej.

Zimowe warsztaty przyrodniczo-plastyczne - kilka razy w tygodniu będziemy się spotykać w Centrum Edukacji Przyrodniczej na wspólnych warsztatach skierowanych do dzieci. Obowiązują zapisy - te zajęcia są płatne. Szczegółowy program i linki do biletów niżej.

HARMONOGRAM, czyli jakie daty musicie zarezerwować:

 • 17 stycznia, środa, 10:00 Wycieczka rodzinna – obowiązują zapisy. Trasa: Kiry - Przysłop Kominiarski - Polana Stare Kościeliska
 • 20 stycznia, sobota, 10:00 Warsztaty rodzinne „Pachnąca szyszka” - obowiązuje kupno biletów
 • 23 stycznia, wtorek, 12:00 Warsztaty rodzinne „Ptaki Tatr” - obowiązuje kupno biletów
 • 23 stycznia, wtorek, 17:30 Wykład "Górska turystyka zimowa"
 • 24 stycznia, środa, 10:00 Wycieczka rodzinna - obowiązują zapisy. Trasa: Mała Łąka - Wielka Polana Małołącka - Przysłop Mietusi
 • 25 stycznia, czwartek, 12:00 Warsztaty rodzinne „W tatrzańskiej bajce” - obowiązuje kupno biletów
 • 30 stycznia, wtorek, 17:30 Wykład „Turystyka zimowa i jej wpływ na przyrodę”
 • 31 stycznia, środa, 10:00 Wycieczka rodzinna – obowiązują zapisy. Trasa: Jaszczurówka - Dolina Olczyska - Nosalowa Przełęcz
 • 3 lutego, sobota, 10:00 Warsztaty rodzinne „Strategie  przetrwania zimy w świecie tatrzańskich zwierząt” - obowiązuje kupno biletów
 • 6 lutego, wtorek, 12:00 Warsztaty rodzinne „Pachnąca szyszka” - obowiązuje kupno biletów
 • 6 lutego, wtorek, 17:30 Wykład "Górska turystyka zimowa"
 • 7 lutego, środa, 10:00 Wycieczka rodzinna – obowiązują zapisy. Trasa: Gronik - Dolina Małej Łąki - Przysłop Miętusi
 • 8 lutego, czwartek, 12:00 Warsztaty rodzinne „W tatrzańskiej bajce” - obowiązuje kupno biletów
 • 13 lutego, wtorek, 12:00 Warsztaty rodzinne „Strategia przetrwania zimy w świecie tatrzańskich zwierząt” - obowiązuje kupno biletów
 • 13 lutego, wtorek, 17:30 Wykład "Miłość w Tatrach – o obyczajach miłosnych w tatrzańskiej przyrodzie"
 • 14 lutego, środa, 10:00 Wycieczka rodzinna – obowiązują zapisy. Trasa: Dolina Olczyska - Nosalowa Przełęcz - Kuźnice
 • 17 lutego, sobota, 10:00 Warsztaty rodzinne „Pachnąca szyszka” - obowiązuje kupno biletów
 • 20 lutego, wtorek, 12:00 Warsztaty rodzinne „W tatrzańskiej bajce” - obowiązuje kupno biletów
 • 20 lutego, wtorek, 17:30 Wykład "Strategia przetrwania zimy w świecie tatrzańskich zwierząt"
 • 21 lutego, środa, 10:00 Wycieczka rodzinna – obowiązują zapisy. Trasa: Kiry - Przysłop Kominiarski - Polana Stare Kościeliska
 • 22 lutego, czwartek, 12:00 Warsztaty rodzinne „Pachnąca szyszka” - obowiązuje kupno biletów

Dowiedz się więcej o PRELEKCJACH

Prowadzenie: Tomasz Zając

Przygotowanie do wycieczki po Tatrach latem jest stosunkowo proste, gdy mamy świadomość własnej kondycji, należy sprawdzić prognozę pogody pod kątem burz, spakować coś do jedzenia i picia i praktycznie jesteśmy gotowi. Zimą jednak turystyka Tatrzańska to już nie przelewki, musimy się do niej przygotować , należycie sprawdzając komunikat lawinowy, prognozę pogody, musimy sprawdzić cel naszej wędrówki ( pod kątek nachylenia stoku, ekspozycji itp) musimy odpowiedzialnie dobierać cel do naszego doświadczenia. Na naszej prelekcji dowiecie się jak należy spakować plecak na wyprawę Wysokogórską w Tatry , jaki jest podstawowy sprzęt na taką wyprawę i jakie zagrożenia czekają na nas zimą w górach.
Prowadzenie: Tomasz Skrzydłowski

Zima to najdłuższa pora roku w Tatrach. Dla roślin to czas spoczynku wegetacyjnego. Zwierzęta mają różne strategie przetrwania tego trudnego okresu. Jak sobie radzą i jaki wpływ mają na nie nasze zimowe aktywności dowiecie się na prelekcji


Prowadzenie: Tomasz Zając

Przygotowanie do wycieczki po Tatrach latem jest stosunkowo proste, gdy mamy świadomość własnej kondycji, należy sprawdzić prognozę pogody pod kątem burz, spakować coś do jedzenia i picia i praktycznie jesteśmy gotowi. Zimą jednak turystyka Tatrzańska to już nie przelewki, musimy się do niej przygotować , należycie sprawdzając komunikat lawinowy, prognozę pogody, musimy sprawdzić cel naszej wędrówki ( pod kątek nachylenia stoku, ekspozycji itp) musimy odpowiedzialnie dobierać cel do naszego doświadczenia. Na naszej prelekcji dowiecie się jak należy spakować plecak na wyprawę Wysokogórską w Tatry , jaki jest podstawowy sprzęt na taką wyprawę i jakie zagrożenia czekają na nas zimą w górach.
Prowadzenie: Paweł Skawiński

A może przed walentynkową kolacją wpadniecie do nas na prelekcję o obyczajach miłosnych w tatrzańskiej przyrodzie? Paweł Skawiński, były dyrektor TPN, opowie o miłości w Tatrach. Marcowe toki głuszców i cietrzewi, majowe gody niedźwiedzi, jesienna ruja kozic, intymne życie korników... Uchylimy rąbka tajemnicy!
Prowadzenie: Elżbieta Kauzal

Zima to najdłuższa pora roku w Tatrach. Dla roślin to czas spoczynku wegetacyjnego. Zwierzęta mają różne strategie przetrwania tego trudnego okresu. Jak sobie radzą i jaki wpływ mają na nie nasze zimowe aktywności dowiecie się na prelekcji

Dowiedz się więcej o WYCIECZKACH

Czas trwania: 3h. Spotkanie w Kirach, przy tablicach informacyjnych za kasami TPN. Trasa obejmie fragment stromego szlaku, należy wziąć ze sobą odpowiedni ubiór i sprzęt (kijki, raczki). Wycieczka będzie miała charakter przyrodniczo- historyczny. Opowiemy jak dawniej wyglądała Dolina Kościeliska jako centrum górniczo-hutnicze, ale również będziemy starali się dostrzec teraźniejszość oraz procesy, nad którymi piecze sprawuje Tatrzański Park Narodowy. Porozmawiamy także o dużych drapieżnikach, skupiając się na wilku, którego tropy często w tej okolicy można spotkać. Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc online TUTAJ.
Czas trwania: 3-4h. Spotkanie przy tablicach przy kasach w Dolinie Małej Łąki. Trasa obejmie fragment stromego szlaku, należy wziąć ze sobą odpowiedni ubiór i sprzęt (kijki, raczki). Opowiemy o turystyce zimowej, zagrożeniu lawinowych, przygotowaniu do wycieczki oraz poruszymy zagadnienia związane z przyrodą Tatr zimą. Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc TUTAJ.
Czas trwania: 3h. Spotkanie przy tablicach za kasami w Dolinie Olczyskiej. Trasa obejmuje fragmenty stromego szlaku, należy wziąć ze sobą odpowiedni ubiór i sprzęt (kijki, raczki). Wycieczka będzie miała charakter przyrodniczy. Opowiemy jakie procesy możemy obserwować w dolinie Olczyskiej, jak przebiega przebudowa tamtejszych lasów. Odwiedzimy wywierzysko i dowiemy się czym tak naprawdę jest i jak funkcjonuje przepływ wód podziemnych w Tatrach. Powiemy o dużych drapieżnikach, skupiając się na wilku, którego tropy często w tej okolicy można spotkać. Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc TUTAJ.
Czas trwania: 3h. Spotkanie przy tablicach przy kasach w Dolinie Małej Łąki. Trasa obejmuje fragmenty stromego szlaku, należy wziąć ze sobą odpowiedni ubiór i sprzęt (kijki, raczki). Wycieczka będzie miała charakter przyrodniczy. Opowiemy jakie procesy możemy obserwować w dolinie Małej Łąki, jak wygląda budowa doliny wykształconej przez lodowiec. Odwiedzimy jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na Czerwone Wierchy i porozmawiamy o systemach jaskiniowych w nich się kryjących. Powiemy o dużych ssakach, skupiając się na jeleniu, którego tropy często w tej okolicy można spotkać. Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc TUTAJ.
Czas trwania: 3h. Zbiórka przy kasach biletowych. Trasa obejmuje fragmenty stromego szlaku, należy wziąć ze sobą odpowiedni ubiór i sprzęt (kijki, raczki). Na wycieczce poruszymy sprawy związane z wyposażeniem turysty zimą, powiemy trochę o narciarstwie w Tatrach oraz o tym jak przyroda radzi sobie z długą tatrzańską zimą. Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc TUTAJ.
Czas trwania: 3h. Spotkanie w Kirach, przy tablicach informacyjnych za kasami TPN. Trasa obejmie fragment stromego szlaku, należy wziąć ze sobą odpowiedni ubiór i sprzęt (kijki, raczki). Wycieczka będzie miała charakter przyrodniczo - historyczny. Powiemy jak dawniej wyglądała dolina Kościeliska, jako centrum górniczo-hutnicze, ale również będziemy starali się dostrzec teraźniejszość i procesy, nad którymi piecze ma TPN. Powiemy o dużych drapieżnikach, skupiając się na wilku, którego tropy często w tej okolicy można spotkać. Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc TUTAJ.

Dowiedz się więcej o WARSZTATACH

 • Sobota 20 stycznia 2024, godzina 10:00
 • Wtorek 6 lutego 2024, godzina 12:00
 • Sobota 17 lutego, godzina 10:00
 • Czwartek 22 lutego, godzina 12:00
Na warsztatach poznamy różne szyszki oraz  wykorzystamy je do zrobienia czegoś wyjątkowego. Każdy uczestnik wykona własną „musującą szyszkę” do kąpieli z naturalnych składników. Zajęcia odbywają się w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego przy ul. Chałubińskiego 42a.

Warsztaty są płatne 35 zł za osobę*. Bilety można kupić TUTAJ. Liczba miejsc ograniczona.

*Macie możliwość kupienia 3 rodzajów biletów na warsztaty:
 • Bilet normalny za 35 zł to bilet dla osób, które chcą aktywnie uczestniczyć w warsztacie. Zarówno dziecko jak i dorosły.
 • Bilet z Kartą Dużej Rodziny za 30 zł to bilet dla osób, które chcą aktywnie uczestniczyć w warsztacie. Zarówno dziecko jak i dorosły. Pamiętajcie o okazaniu nam KDR.
 • Opiekun za 0 zł to darmowy bilet dla osób, które sprawiają opiekę nad dzieckiem, ale nie uczestniczą aktywnie w warsztacie. Z uwagi na ograniczoną pojemność sali tacy opiekunowie również muszą dokonać rezerwacji wejściówki.
 • Czwartek 25 stycznia 2024, godzina 12:00
 • Czwartek 8 lutego 2024, godzina 12:00
 • Wtorek 20 lutego 2024, godzina 12:00
Tatry zimą prezentują się naprawdę niesamowicie. Biały puch pokrywa stoki niczym kołderka, jeziora skute są lodem, na stromych ścianach skalnych tworzą się lodospady. Postaramy się przenieść ten zimowy górski krajobraz na szkło, poznamy zasady i techniki, każdy uczestnik będzie mógł sam stworzyć swój niepowtarzalny obraz. Zajęcia odbywają się w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego przy ul. Chałubińskiego 42a.

Warsztaty są płatne 35 zł za osobę*. Bilety można kupić TUTAJ. Liczba miejsc ograniczona.

*Macie możliwość kupienia 3 rodzajów biletów na warsztaty:
 • Bilet normalny za 35 zł to bilet dla osób, które chcą aktywnie uczestniczyć w warsztacie. Zarówno dziecko jak i dorosły.
 • Bilet z Kartą Dużej Rodziny za 30 zł to bilet dla osób, które chcą aktywnie uczestniczyć w warsztacie. Zarówno dziecko jak i dorosły. Pamiętajcie o okazaniu nam KDR.
 • Opiekun za 0 zł to darmowy bilet dla osób, które sprawiają opiekę nad dzieckiem, ale nie uczestniczą aktywnie w warsztacie. Z uwagi na ograniczoną pojemność sali tacy opiekunowie również muszą dokonać rezerwacji wejściówki.
 • Wtorek 23 stycznia, godzina 12:00
O tej porze roku na szlakach nie słychać już intensywnego śpiewu ptaków jak wiosną czy latem. Tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o ptakach zamieszkujących Tatry, zapraszamy na warsztaty rodzinne. Podczas zajęć uczestnicy ozdobią drewniane ptaki. Zajęcia odbędą się w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego przy ul. Chałubińskiego 42a.

Warsztaty są płatne 35 zł za osobę*. Bilety można kupić TUTAJ. Liczba miejsc ograniczona.

*Macie możliwość kupienia 3 rodzajów biletów na warsztaty:

 • Bilet normalny za 35 zł to bilet dla osób, które chcą aktywnie uczestniczyć w warsztacie. Zarówno dziecko jak i dorosły.
 • Bilet z Kartą Dużej Rodziny za 30 zł to bilet dla osób, które chcą aktywnie uczestniczyć w warsztacie. Zarówno dziecko jak i dorosły. Pamiętajcie o okazaniu nam KDR.
 • Opiekun za 0 zł to darmowy bilet dla osób, które sprawiają opiekę nad dzieckiem, ale nie uczestniczą aktywnie w warsztacie. Z uwagi na ograniczoną pojemność sali tacy opiekunowie również muszą dokonać rezerwacji wejściówki.
 • Sobota 3 lutego, godzina 10:00
 • Wtorek 13 lutego, godzina 12:00
Często mówimy, że zimą przyroda śpi. Ale czy w przypadku zwierząt też tak jest? Niektóre rzeczywiście spędzają zimę, śpiąc w swoich zimowych kryjówkach, ale nie wszystkie. Żeby przetrwać niekorzystną porę roku, każde zwierzę musi się odpowiednio przygotować. To jak zwierzęta spędzają zimę opowiemy na warsztatach plastycznych. Każdy z uczestników wyniesie pamiątkę w postaci własnoręcznie wykonanego tropu w glinie samoutwardzalnej. Zajęcia odbędą się w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego przy ul. Chałubińskiego 42a.

Warsztaty są płatne 35 zł za osobę*. Bilety można kupić TUTAJ. Liczba miejsc ograniczona.

*Macie możliwość kupienia 3 rodzajów biletów na warsztaty:

 • Bilet normalny za 35 zł to bilet dla osób, które chcą aktywnie uczestniczyć w warsztacie. Zarówno dziecko jak i dorosły.
 • Bilet z Kartą Dużej Rodziny za 30 zł to bilet dla osób, które chcą aktywnie uczestniczyć w warsztacie. Zarówno dziecko jak i dorosły. Pamiętajcie o okazaniu nam KDR.
 • Opiekun za 0 zł to darmowy bilet dla osób, które sprawiają opiekę nad dzieckiem, ale nie uczestniczą aktywnie w warsztacie. Z uwagi na ograniczoną pojemność sali tacy opiekunowie również muszą dokonać rezerwacji wejściówki.