Idź do

Szlaki turystyczne w TPN

275 km łączna długość szlaków w TPN
37 tras liczba dostępnych szlaków
Tatry, jako jeden z najpiękniejszych zakątków naszego kraju, przyciągają rzesze turystów z kraju i z zagranicy. Z utrzymującą się w ostatnich latach liczbą turystów ponad 4 mln rocznie należą do najczęściej odwiedzanych regionów kraju.

Do dyspozycji odwiedzających TPN jest 275 km znakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności: od bardzo łatwych po bardzo trudne i wyposażone w urządzenia asekuracyjne jak łańcuchy, klamry i drabinki. Szlakami można wędrować indywidualnie bądź z przewodnikiem, przy czym grupy zorganizowane i wycieczki, w których uczestniczy młodzież szkolna muszą być prowadzone przez uprawnionych przewodników tatrzańskich.

Możesz również pobrać schemat tatrzańskich szlaków w formacie PDF

Pobierz Szlaki w TPN - plik PDF Szlaki w TPN - plik PDF - plik pdf Zobacz listę szlaków

Szlaki jednokierunkowe

Większość szlaków turystycznych jest dwukierunkowa. Jednokierunkowe są tylko niektóre odcinki, gdzie wprowadzono takie zasady poruszania, aby poprawić komfort przemieszczania oraz zwiększyć bezpieczeństwo. Są to:
 • szlak przez Jaskinię Smoczą Jamę na odcinku od drabinki w Wąwozie Kraków do Polany Pisanej. Ruch na tym odcinku odbywa się w kierunku od drabinki do Polany Pisanej
 • szlak przez Jaskinię Mylną na odcinku od wejścia do jaskini do zejścia do Doliny Kościeliskiej. Ruch na tym odcinku odbywa się w kierunku od wejścia do Jaskini Mylnej do zejścia do Doliny Kościeliskiej
 • szlak przez Jaskinię Mroźną na odcinku od wejścia do jaskini do zejścia do Doliny Kościeliskiej. Ruch na tym odcinku odbywa się w kierunku od wejścia do Jaskini Mroźnej do zejścia do Doliny Kościeliskiej. Jaskinia jest otwarta codziennie od 09.00 do 17.00 w okresie od 26 kwietnia do 31 października.
 • szlak przez kopułę szczytową Giewontu. Ruch na tym odcinku odbywa się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara
 • szlak turystyczny Orla Perć na odcinku od przełęczy Zawrat do Koziego Wierchu. Ruch na tym odcinku odbywa się w kierunku wschodnim, tj. od przełęczy Zawrat w stronę Koziego Wierchu 
 • szlak turystyczny na odcinku Zawrat - Świnica jest jednokierunowy. Ruch na tym odcinku odbywa się w kierunku zachodnim, tj. od przełęczy Zawrat na Świnicę

Oznakowanie szlaków

Szlaki turystyczne są oznakowane. Do tego celu używa się pięciu kolorów: czarnego, czerwonego, zielonego, niebieskiego, żółtego. Kolory nie wskazują trudności szlaku, a jedynie służą identyfikacji danego szlaku w terenie. Często warunki terenowe uniemożliwiają umieszczenie znaku na jakimś odcinku szlaku, jednak zwykle bardzo krótkim. Przed każdą wycieczką warto jednak zapoznać się z przebiegiem szlaków, którymi zamierzamy wędrować,  z mapy czy przewodnika, a także zabrać te wydawnictwa ze sobą. Szeroki wybór publikacji dotyczących Tatrzańskiego Parku Narodowego oferują Punkt Informacji Turystycznej TPN, Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN oraz punkty wejść do Parku.

Szlaki oznakowane są również za pomocą kierunkowskazów, znajdujących się zwykle na początku, na końcu, a także na skrzyżowaniach szlaków. Na kierunkowskazach widnieje nazwa punktu docelowego oraz czas potrzebny na dotarcie na miejsce. Należy pamiętać, że czas podany na kierunkowskazie może się wydłużyć w przypadku długich odpoczynków na trasie, a także pogorszenia warunków pogodowych.

Szlaki zimą

Na szlakach turystycznych, na których zimą uprawiana jest turystyka piesza lub narciarska, obowiązują znaki letnie. W okresie zalegania pokrywy śnieżnej znaki mogą być niewidoczne, a większość szlaków nie jest dodatkowo oznakowana. Szczególnie dotyczy to szlaków położonych powyżej górnej granicy lasu. Korzystanie z nich wymaga dobrej znajomości ich przebiegu w terenie.
Na szlakach położonych powyżej górnej granicy lasu turystyka zimowa może odbywać się z ewentualnym odstępstwem od ich przebiegu w najbliższej odległości zwiększającej bezpieczeństwo poruszania się.
W zależności od warunków dodatkowemu oznakowaniu w okresie zimowym mogą podlegać następujące odcinki szlaków:
 • zimowy wariant dojścia do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich z Doliny Roztoki (szlak czarny) - tzw. obejście za Kopą
 • szlak turystyczny z Kuźnic, od Przełęczy między Kopami na Halę Gąsienicową, przez Królową Rówień (szlak niebieski)

Ograniczenia i zamknięcia


Na szlakach turystycznych obowiązuje ruch prawostronny.

Dotyczy to szczególnie szlaków prowadzących dolinami, gdzie występuje bardzo duży ruch turystyczny.

Dodatkowo w Parku obowiązują czasowe utrudnienia w następujących okresach:

Od 1 marca do 30 listopada

Wszystkie szlaki turystyczne podlegają zamknięciu od zmierzchu do świtu.

Od 1 marca do 15 maja

Od zmierzchu do godziny 08.00 rano zamknięte są dla ruchu turystycznego następujące odcinki szlaków:
 • Polana Chochołowska - Bobrowiecki Żleb - Grześ (znaki żółte)
 • Bobrowiecka Przełęcz - Bobrowiecki Żleb (połączenie ze szlakiem żółtym) - Grześ (znaki niebieskie)
 • Grześ - Długi Upłaz - Rakoń (znaki niebieskie)

Od 1 grudnia do 15 maja


W tym okresie zamknięte dla ruchu turystycznego zostają następujące odcinki szlaków turystycznych:
 • Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz
 • Dolina Tomanowa – Chuda Przełączka
 • Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko

Przewodnicy tatrzańscy

Grupy dzieci i młodzieży szkolnej mogą przebywać w Tatrach tylko pod opieką wykwalifikowanych przewodników tatrzańskich. Obowiązek taki wynika z Zarządzenia o obowiązku przewodnickim nr 36/2019 z dnia 20 grudnia 2019 r. Jak wynika z zarządzenia przewodnik ma prowadzić wszystkie zorganizowane wycieczki piesze  młodzieży uczącej się w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych (licea, technika,szkoły branżowe). Jako podstawę dla zarządzenia przyjęto art. 8 e, ust. 1 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Przewodnik przede wszystkim przekazuje wiedzę o odwiedzanym terenie i zasadach zachowania się w górach o potrafi zareagować w razie niebezpieczeństwa. Może również doradzić w wyborze trasy, uwzględniając możliwości podopiecznych i warunki panujące w górach, a także pomóc zaplanować dłuższy pobyt pod Tatrami.

Tatrzański Park Narodowy nie oferuje bezpłatnych usług przewodnickich. Przewodnika należy szukać indywidualnie lub poprzez koła przewodnickie i biura turystyczne. Wszystkie koła przewodników tatrzańskich skupione są w Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego.

Więcej informacji na temat przewodników znajdziesz w poniższych linkach:

Zasady korzystania z Parku

Wędruj tylko po znakowanych szlakach turystycznych. Ich gęsta sieć pozwala zobaczyć niemal każdy zakątek Parku.
W Tatrach znajdują się schroniska turystyczne, w których możesz odpocząć i spędzić noc. Nie biwakuj – to zabronione.
Nie niszcz wyposażenia szlaków. Każdy zniszczony element infrastruktury turystycznej może doprowadzić do zagrożenia zdrowia bądź życia innego turysty.
Kwiaty, owoce, fragmenty skał itp. są w Parku pod ochroną. Nie zbieraj ich.
Nie pal ognisk ani tytoniu, nie używaj otwartego ognia z wyjątkiem wyznaczonych i oznakowanych miejsc.
W sąsiedztwie szlaków przebywają zwierzęta – nie powinno się ich niepokoić.
Spotkanie dzikiego zwierzęcia w Parku nie należy do rzadkości. Jeśli tak się zdarzy, w miarę możliwości spokojnie się oddal. Nigdy nie podchodź do zwierzęcia, np. aby zrobić mu zdjęcie. Pamiętaj, że dzikie zwierzęta bywają niebezpieczne dla człowieka.
Dokarmianie zwierząt nie poprawi ich losu. Dzikie zwierzęta szybko przyzwyczajają się do łatwego zdobywania pokarmu, zatracają naturalny lęk przed ludźmi i samowystarczalność. Mogą stać się agresywne i domagać się pożywienia z rąk człowieka.
W Parku nie znajdziesz koszy na śmieci. Wszelkie odpadki zabierz ze sobą i wyrzuć w domu, hotelu czy pensjonacie. Pozostawione śmieci stanowią zagrożenie dla zwierząt, które – skuszone zapachem – czasami je zjadają. Może to doprowadzić do choroby, a nawet śmierci dzikiego zwierzęcia.
Nie zabieraj psa na szlak. Dzikie zwierzęta doskonale go wyczuwają. Jest to szczególnie niebezpieczne w okresie ich narodzin i prowadzenia młodych przez matki. Turysta zabierający psa naraża na niebezpieczeństwo siebie i swojego pupila. Na czas wycieczki w góry lepiej go zostawić pod fachową opieką w hotelu dla psów. Z psem można wędrować jedynie Drogą pod Reglami  i szlakiem biegnącym dnem Doliny Chochołowskiej ( z Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej). Pies musi być prowadzony na smyczy.
W zbiornikach wodnych i górskich rzekach nie można pływać, myć się ani płukać brudnych naczyń. To źródło wody pitnej dla schronisk i miejsce życia rzadkich gatunków zwierząt.
Wszystkie zorganizowane wycieczki piesze, w których biorą udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych (liceum, technikum, szkoła branżowa), muszą znajdować się pod opieką przewodnika tatrzańskiego.
Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W sezonie na tatrzańskich szlakach panuje bardzo duży ruch turystyczny, szczególnie na drodze do Morskiego Oka. Jadąc w dół na takiej hulajnodze, można rozwinąć bardzo duże prędkości, co w połączeniu z bezgłośną jazdą stwarza zagrożenie dla pieszych i samych użytkowników hulajnóg czy innych urządzeń transportu osobistego. W takich warunkach może łatwo dojść do wypadku.
Nie lataj dronem.  Drony mogą niepokoić i płoszyć dzikie zwierzęta (w tym ptaki) oraz stanowić poważne zagrożenie dla śmigłowca TOPR w locie oraz dla turystów przebywających na szlaku.

Najczęstsze pytania

Na terenie TPN działają dwa zarządzane przez Park punkty gastronomiczne. Są to Herbaciarnia w Dolinie Strążyskiej oraz tzw. Barobus na Palenicy Białczańskiej. Można również skorzystać z sieci schronisk PTTK, które również świadczą usługi gastronomiczne.
W niektórych dolinach można skorzystać z przejażdżki zaprzęgiem konnym latem bądź saniami zimą:
 • w Dolinie Chochołowskiej (od Siwej Polany do schroniska)
 • w Dolinie Kościeliskiej (od parkingu Kiry do Polany Pisanej)
 • w Dolinie Bystrej (od Kuźnic do schroniska na Kalatówkach - tylko zimą, okazjonalnie)
 • w Dolinie Rybiego Potoku (od Palenicy Białczańskiej do Włosienicy)
Opłaty ustalane są indywidualnie z właścicielami zaprzęgów.
Dla ruchu turystycznego udostępniono 6 jaskiń, przez które prowadzą znakowane szlaki turystyczne. Są to:
 • Dziura w Dolinie ku Dziurze
 • Mroźna w Dolinie Kościeliskiej (Jaskinia jest otwarta w okresie od 26 kwietnia do 31 października, codziennie od 9 do 17, ostatnie wejście o 16:00. Za wstęp do jaskini jest pobierana dodatkowa opłata 10 zł za osobę, dzieci do lat 7 bezpłatnie). Jaskinia podobnie jak pozostałe jaskinie nie jest oświetlona. Trzeba mieć swoją latarkę/czołówkę oraz kask. Należy również pamiętać o ciepłych okryciach - wewnątrz panuje stała temperatura poniżej 10 °C.
 • Smocza Jama w Wąwozie Kraków (w Dolinie Kościeliskiej)
 • Mylna w Dolinie Kościeliskiej
 • Raptawicka w Dolinie Kościeliskiej
 • Obłazkowa w Dolinie Kościeliskiej
Aby zwiedzać jaskinie, trzeba mieć latarkę/czołówkę. Zalecamy także posiadanie kasku.

W Tatrach Słowackich dla ruchu turystycznego udostępniona jest Jaskinia Bielska. Jaskinia jest sztucznie oświetlona i zwiedza się ją grupowo w towarzystwie przewodnika.
Za wstęp na teren TPN pobierane są opłaty, które są przeznaczane na tworzenie i utrzymanie infrastruktury turystycznej (wynajem przenośnych toalet, sprzątnie i remonty szlaków, wymianę oznakowań itp.) i edukacyjnej parku narodowego oraz na ochronę przyrody. 15% wpływów z tych opłat przeznacza się na dofinansowanie działalności ratowniczej Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Parkingi dla samochodów osobowych i autobusów administrowane przez TPN działają w następujących miejscach (przy każdym z nich wydzielono określoną liczbę bezpłatnych  miejsc dla osób niepełnosprawnych):
 • Dolina Kościeliska (Kiry) - płatny
 • Wierch Poroniec - płatny
 • Wierch Poroniec - Klimkówka - płatny
 • Wierch Poroniec - Nad Kiczorą - płatn
 • Palenica Białczańska - płatny
 • Łysa Polana (dawne przejście graniczne) parking jest uruchamiany w przypadku zapełnienia parkingu na Palenicy Białczańskiej - płątny
Parkingi znajdują się także u wylotu Doliny Suchej Wody (Brzeziny), Doliny Filipki (Zazadnia, szlak na Wiktorówki), Doliny Strążyskiej, Olczyskiej (Jaszczurówka) i Kościeliskiej. Parkingi te nie są administrowane przez TPN, są własnością prywatnych właścicieli lub starostwa tatrzańskiego (Dolina Suchej Wody, Zazadnia).

Do wszystkich punktów wejścia, gdzie istnieje możliwość dojazdu, można się dostać publicznymi środkami transportu. Nie ma wówczas konieczności parkowania samochodu, a wycieczkę można zakończyć w dowolnym punkcie.
Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego granicę ze Słowacją można przekraczać w miejscach, gdzie spotykają się szlaki turystyczne obydwu Parków (należy jednak pamiętać, że na terenie Tatr Słowackich szlaki powyżej schronisk są zamknięte od 1 listopada do 31 maja).

Jeżeli poruszamy się samochodem, to granicę w najbliższym otoczeniu Tatrzańskiego Parku Narodowego można przekraczać na przejściach granicznych:
 • Chochołów – Suchá Hora
 • Łysa Polana – Javorina
 • Jurgów – Podspady
Informacje o zasadach udostępniania dla turystyki pieszej Tatr Słowackich można znaleźć na stronie internetowej TANAP-u.