Idź do

Z PZU pewna ochrona na tatrzańskim szlaku

PZU przygotował ubezpieczenie dla miłośników wypoczynku w Tatrach. Polisa NNW na Szlaku zapewnia pełną ochronę w razie wypadku na terenie obu Tatrzańskich Parków Narodowych – po stronie polskiej (TPN) i słowackiej (TANAP).

W 2019 roku w Tatrach zginęło 18 osób, TOPR przeprowadził 739 akcje ratunkowe, z czego aż 281 z udziałem śmigłowca.  Najczęstszymi powodami wypadków są: nieprzygotowanie do wycieczki, brak odpowiedniego wyposażenia, nieumiejętność poruszania się po wysokogórskich szlakach a także zabłądzenia.

– Zachęcamy do rozważnego spędzania czasu w Tatrach. Warto się do wyprawy przygotować i realnie ocenić swoje możliwości. Wypadki jednak zdarzają się wszystkim, także doświadczonym miłośnikom turystyki górskiej. Dzięki polisie NNW na Szlaku zapewnimy sobie i naszym najbliższym kompleksową ochronę na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń w Tatrach. O ile w Tatrzańskim Parku Narodowym pomoc ratowników TOPR-u jest bezpłatna, o tyle po słowackiej stronie – w TANAP-ie – za akcję ratowniczą musimy zapłacić z własnej kieszeni – podkreśla Paweł Żmudzki, dyrektor ds. ubezpieczeń majątkowych.

NNW na Szlaku jest krótkoterminowym ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków. Obejmuje ono aktywności takie jak: turystyka piesza, jazda na rowerze, jazda na nartach, wspinaczka skałkowa, taternictwo powierzchniowe oraz jaskiniowe.

– W Tatrach wypadki zdarzają się bardzo często, w szczycie sezonu prawie codziennie, czasem kilka razy dziennie. Wprowadzenie możliwości szybkiego zakupu ubezpieczenia przez Internet wydaje się dobrym pomysłem. Szczególnie dla osób chcących przejść szlakami z polskiej strony Tatr na słowacką, gdzie za akcje ratunkowe się płaci – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

Ubezpieczenie kosztuje zaledwie 2,50 zł za dzień. Turyści, którzy z niego skorzystają, mogą liczyć na wypłatę odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu i śmierć ubezpieczonego oraz świadczenie za leczenie uciążliwe, zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. Obejmuje ono również zwrot kosztów akcji ratowniczej na terenie TANAP-u, w tym przy użyciu śmigłowca. Warto pamiętać, że akcja ratownicza z użyciem śmigłowca po słowackiej stronie może nas kosztować nawet kilkanaście tysięcy euro.

Ubezpieczenie NNW na Szlaku można kupić na  stronie www.nnwnaszlaku.pl w dwie minuty i jest ono ważne z biletem wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. PZU przygotował je we współpracy z TPN oraz Biurem Brokerów Ubezpieczeniowych Maxima Fides.