Idź do

Ostrzeżenia

Zagrożenia


 • Uwaga na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia burzy. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp) oraz w okolicy cieków wodnych.
 • Na kilku szlakach (Rysy, Wrota Chałubińskiego) zalega miejscami twardy, zmrożony śnieg. Przechodząc przez płaty śniegu, należy posiadać sprzęt zimowy (raki, czekan, kask) i umiejętnie z niego korzystać, gdyż poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.
 • W wyższe partie gór zalecamy zabrać ze sobą kask na głowę. W lecie, gdy w górach panuje duży ruch, nie trudno o spadające kamienie. A te mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne dla wędrującego.
 • Podczas silnego wiatru na szlaki mogą łamać się gałęzie i drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. 
 • W przypadku spotkania z niedźwiedziem należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) i natychmiast oddalić się w przeciwnym kierunku.
 • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy, mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku.
 • Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego odradzamy działalności taternickiej w tym rejonie. Prosimy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem

Zamknięte szlaki

Od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się od zmierzchu do świtu po wszystkich szlakach na terenie Parku.

Mapę z zaznaczeniem aktualnych zamknięć i utrudnień na szlakach można śledzić w naszej aplikacji Informacja Turystyczna TPN na portalu geoportaltatry.pl

Warunki na szlakach

Pogoda zachęca do górskich wędrówek, jednak należy pamiętać, że w trakcie trwania wycieczek, mogą występować  burze. W Tatrach panuje bardzo duży ruch turystyczny - w miejscach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy) tworzą się kolejki - dotyczy to zwłaszcza kopuły szczytowej Giewontu, Rysów oraz rejonu Orlej Perci. Na szlakach na Rysy oraz na Wrota Chałubińskiego zalegają jeszcze niewielkie płaty śniegu. Przechodząc  przez nie, należy zachować szczególną ostrożność oraz posiadać odpowiedni sprzęt

W partiach reglowych opady deszczu spowodowały, że na odcinkach leśnych występuje błoto i duże kałuże.        

Na żółtym szlaku pomiędzy Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką oraz na zielonym szlaku pomiędzy Halą Gąsienicową a Równią Waksmundzką są uszkodzone mostki. Do czasu naprawy należy zachować szczególną ostrożność.

Informacje dodatkowe

Informacje dodatkowe


 • Przypominamy! Na parkingi TPN przy Morskim Oku (Palenica Białczańska i Łysa Polana) mogą wjechać jedynie osoby, które dokonały zakupu miejsca parkingowego, wykupując e-bilet. E-bilet można w łatwy i szybki sposób kupić przez stronę internetową tpn.gov.pl/bilety.
 • Kolejka Rakoń w Dolinie Chochołowskiej kursuje codziennie od około 8:00.
 • Jaskinia Mroźna jest czynna codziennie od 9.00 do 17.00. Ostatnie wejście o 16:30. Bilet wstępu (10 zł za osobę, dzieci do 7 lat bezpłatnie) można kupić w punkcie wejścia do Parku w Dolinie Kościeliskiej, online za pośrednictwem strony tpn.gov.pl/bilety lub przy samej Jaskini Mroźnej (w tym miejscu, ze względu na brak zasięgu internetowego - płatność wyłącznie gotówką). Jaskinia nie jest oświetlona i konieczne jest posiadanie własnej latarki lub czołówki.
 • Od 4 września 2023 schronisko na Hali Kondratowej zostaje całkowicie wyłączone z użytku na czas remontu.
 • Wozy konne na drodze do Morskiego Oka nie kursują w następujące dni: Pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych (Wielka Niedziela), Boże Ciało, Wszystkich Świętych (1 listopada), Boże Narodzenie (25 grudnia).
 • W Kuźnicach trwa przebudowa placu oraz drogi dojazdowej do Kuźnic. Obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu umożliwiająca dojazd komunikacji regularnej oraz taxi jedynie do skrzyżowania al. Przewodników Tatrzańskich z ul. Karłowicza.  Dalszą drogę do Kuźnic (ok. 1 km) trzeba pokonać pieszo.
 • Punkt Informacji Turystycznej przy ulicy Chałubińskiego 44 (przy rondzie Jana Pawła II) jest czynny w godzinach 7.30 - 16.15. Informacji udzielamy stacjonarnie, mailowo (infotur@tpn.pl) oraz telefonicznie (18 20 23 300).
 • Zwiedzanie Centrum Edukacji Przyrodniczej odbywa się od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 do 15.00; ostatnie wejście o godzinie 14.00. W Centrum obowiązuje rezerwacja wejść. Rezerwacji można dokonać na stronie biletcep.tpn.pl. Rezerwacje telefoniczne nie są przyjmowane. 
 • Zwiedzanie Tatrzańskiego Archiwum Planety Ziemia przy wylocie Doliny Kościeliskiej odbywa się od 1 czerwca do 30 września od wtorku do niedzieli w godzinach 8:00 - 18:00 (pierwsze wejście o godzinie 8:30, ostanie wejście o godzinie 16:00). Wejścia możliwe są tylko co 30 minut, w grupach pod opieką naszych przewodników, a czas zwiedzenia to ok. 90 minut. Zachęcamy do wcześniejszego zakupu biletów na stronie tpn.gov.pl/bilety-tapz. Więcej informacji o TAPZ: tpn.gov.pl/tatrzanskie-archiwum-planety-ziemia.
 • Lapidarium przy ulicy Karłowicza jest ogólnodostępne przez 7 dni w tygodniu, od świtu do zmierzchu.
 • Informacje o zasadach udostępniania dla turystyki pieszej Tatr Słowackich można znaleźć na stronie internetowej:https://www.tanap.sk/

Zalecenia

 • Przed wyjściem w góry koniecznie zapoznaj się z komunikatem turystycznym TPN oraz sprawdź prognozę pogody.
 • Adekwatnie do planowej trasy, weź ze sobą odpowiedni sprzęt zimowy (raki, czekan, kask). Sprzętem tym należy umieć prawidłowo się posługiwać.
 • Zabezpiecz się przed zimnem. Dobry ubiór i buty powinny zapewnić ochronę przed przemakaniem, osłonę przed wiatrem, wyparowaniem ciepła i nadmiernym poceniem.
 • W czasie silnego wiatru nie wybieraj się w góry.
 • Nie wychodź w góry bez okularów przeciwsłonecznych. Konieczne jest również nakrycie głowy. Twarz, ręce i kark posmaruj kremem o wysokim współczynniku UV.
 • Wychodź w góry wcześnie. Zaplanuj trasę tak, aby zakończyć ją przed zmrokiem. Nigdy nie podejmuj wycieczki samotnie. Zostaw informację o planowanej trasie i godzinie powrotu.
 • Na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia zalecamy posługiwanie się zestawem do autoasekuracji, jaki stosuje się na via ferratach, tj. lonża, uprząż i kask, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo w eksponowanym terenie. Łańcuchy, klamry czy drabinka służą jedynie jako dodatkowa pomoc i jeden z elementów autoasekuracji. Pamiętajmy, wybierając się na wysokogórskie szlaki, należy odpowiednio się przygotować - technicznie i sprzętowo. Istotnym elementem podczas wysokogórskich wędrówek jest doświadczenie w turystyce górskiej oraz odpowiednia ocena swojej kondycji i możliwości. Więcej na temat bezpiecznego poruszania się po wysokogórskich szlakach można znaleźć w ulotkach "Rysy" i "Orla Perć", które dostępne są m.in w Punkcie Informacji Turystycznej TPN oraz w naszym sklepie online. 

Zasady zwiedzania Tatrzańskiego Parku Narodowego

 • Wędruj tylko po szlakach turystycznych. Ich gęsta sieć pozwala zobaczyć niemal każdy zakątek Parku.
 • W Tatrach znajdują się schroniska turystyczne, w których możesz odpocząć i spędzić noc. Nie biwakuj – to zabronione.
 • Nie niszcz wyposażenia szlaków. Każdy zniszczony element infrastruktury turystycznej może doprowadzić do zagrożenia zdrowia bądź życia innego turysty.
 • Kwiaty, owoce, fragmenty skał itp. są w Parku pod ochroną. Nie zbieraj ich.
 • Nie pal ognisk ani tytoniu, nie używaj otwartego ognia z wyjątkiem wyznaczonych i oznakowanych miejsc.
 • Nie hałasuj. W sąsiedztwie szlaków mieszkają zwierzęta – nie powinno się ich niepokoić.
 • Spotkanie dzikiego zwierzęcia w Parku nie należy do rzadkości. Jeśli tak się zdarzy, w miarę możliwości spokojnie się oddal. Nigdy nie podchodź do zwierzęcia, np. aby zrobić mu zdjęcie. Pamiętaj, że dzikie zwierzęta bywają niebezpieczne dla człowieka.
 • Dokarmianie zwierząt nie poprawi ich losu. Dzikie zwierzęta szybko przyzwyczajają się do łatwego zdobywania pokarmu, zatracają naturalny lęk przed ludźmi i samowystarczalność. Mogą stać się agresywne i domagać się pożywienia z rąk człowieka.
 • W Parku nie znajdziesz koszy na śmieci. Wszelkie odpadki zabierz ze sobą i wyrzuć w domu, hotelu czy pensjonacie. Pozostawione śmieci stanowią zagrożenie dla zwierząt, które – skuszone zapachem – czasami je zjadają. Może to doprowadzić do choroby, a nawet śmierci dzikiego zwierzęcia.
 • Nie zabieraj psa na szlak. Dzikie zwierzęta doskonale go wyczuwają. Jest to szczególnie niebezpieczne w okresie ich narodzin i prowadzenia młodych przez matki. Turysta zabierający psa naraża na niebezpieczeństwo siebie i swojego pupila. Na czas wycieczki w góry lepiej go zostawić pod fachową opieką w hotelu dla psów. Z psem można wędrować jedynie Drogą pod Reglami  i szlakiem biegnącym dnem Doliny Chochołowskiej (z Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej). Pies musi być prowadzony na smyczy.
 • W zbiornikach wodnych i górskich rzekach nie można pływać, myć się ani płukać brudnych naczyń. To źródło wody pitnej dla schronisk i miejsce życia rzadkich gatunków zwierząt.
 • Wszystkie zorganizowane wycieczki piesze, w których biorą udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych (liceum, technikum, szkoła branżowa), muszą znajdować się pod opieką przewodnika tatrzańskiego.
 • Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W sezonie na tatrzańskich szlakach panuje bardzo duży ruch turystyczny, szczególnie na drodze do Morskiego Oka. Jadąc w dół na takiej hulajnodze, można rozwinąć bardzo duże prędkości, co w połączeniu z bezgłośną jazdą stwarza zagrożenie dla pieszych i samych użytkowników hulajnóg czy innych urządzeń transportu osobistego. W takich warunkach może łatwo dojść do wypadku.
 • Nie lataj dronem.  Drony mogą niepokoić i płoszyć dzikie zwierzęta (w tym ptaki) oraz stanowić poważne zagrożenie dla śmigłowca TOPR w locie oraz dla turystów przebywających na szlaku.