Idź do

Ostrzeżenia

Zagrożenia

 • Prognozy pogody wskazują możliwość wystąpienia burzy. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp) oraz w okolicy cieków wodnych.
 • W wyższych partiach Tatr Wysokich (żleby i północne stoki) zalega miejscami twardy, zmrożony śnieg. Pokonując płaty śniegu, należy posiadać sprzęt zimowy (raki, czekan, kask) i umiejętnie z niego korzystać, gdyż poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.
 • W przypadku spotkania z niedźwiedziem należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) i natychmiast oddalić się w przeciwnym kierunku.
 • Podczas silnego wiatru na szlaki mogą łamać się gałęzie i drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
 • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy, mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku.
 • Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego odradzamy działalności taternickiej w tym rejonie. Prosimy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem.

Zamknięte szlaki

Od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się od zmierzchu do świtu po wszystkich szlakach na terenie Parku.

Mapę z zaznaczeniem aktualnych zamknięć i utrudnień na szlakach można śledzić w naszej aplikacji Informacja Turystyczna TPN na portalu geoportaltatry.pl

Zamknięcia nartostrad, tras i szlaków narciarskich:
Od 29 kwietnia obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zamknięty dla uprawiania wszelkich form narciarstwa z wyjątkiem czerwono znakowanego szlaku na odcinku Czarny Staw pod Rysami - Rysy, dla którego termin zamknięcia dla ruchu skiturowego ogłosimy w późniejszym terminie.

Warunki na szlakach

W Tatrach Wysokich miejscami zalega jeszcze twardy, zmrożony śnieg, na którym należy zachować szczególną ostrożność, gdyż poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Sytuacja taka utrzymuje się na szlakach na: Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, Wrota Chałubińskiego, Szpiglasową Przełęcz od strony Dol. Pięciu Stawów i na szlakach dojściowych na Orlą Perć (głównie od strony północnej), jak i na samej Orlej Perci. Poruszanie się w takich miejscach wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Na niżej położonych szlakach miejscami jest mokro i ślisko, a gdzieniegdzie zalega błoto, zwłaszcza na Ścieżce nad Reglami na odcinku Dolina Chochołowska – Dolina Lejowa. 

Na żółtym szlaku pomiędzy Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką oraz na zielonym szlaku pomiędzy Halą Gąsienicową a Równią Waksmundzką są uszkodzone mostki. Do czasu naprawy należy zachować szczególną ostrożność.

Informacje dodatkowe

Informacje dodatkowe


 • Przypominamy ! Na parkingi TPN przy Morskim Oku (Palenica Białczańska i Łysa Polana) mogą wjechać jedynie osoby, które dokonały zakupu miejsca parkingowego, wykupując e-bilet. E-bilet można w łatwy i szybki sposób kupić przez stronę internetową tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety
 • Kolejka Rakoń w Dolinie Chochołowskiej kursuje codziennie od około 8:00.
 • Jaskinia Mroźna jest czynna codziennie od 9.00 do 17.00. Ostatnie wejście o 16:30. Bilet wstępu (10 zł za osobę, dzieci do 7 lat bezpłatnie) można kupić w punkcie wejścia do Parku w Dolinie Kościeliskiej, online za pośrednictwem strony tpn.gov.pl/bilety lub przy samej Jaskini Mroźnej (w tym miejscu, ze względu na brak zasięgu internetowego - płatność wyłącznie gotówką). Jaskinia nie jest oświetlona i konieczne jest posiadanie własnej latarki lub czołówki.
 • Od 4 września 2023 schronisko na Hali Kondratowej zostaje całkowicie wyłączone z użytku na czas remontu.
 • Wozy konne na drodze do Morskiego Oka nie kursują w następujące dni: Pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych (Wielka Niedziela), Boże Ciało, Wszystkich Świętych (1 listopada), Boże Narodzenie (25 grudnia).
 • W Kuźnicach trwa przebudowa placu oraz drogi dojazdowej do Kuźnic. Obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu umożliwiająca dojazd komunikacji regularnej oraz taxi jedynie do skrzyżowania al. Przewodników Tatrzańskich z ul. Karłowicza.  Dalszą drogę do Kuźnic (ok. 1 km) trzeba pokonać pieszo.
 • Punkt Informacji Turystycznej przy ulicy Chałubińskiego 44 (przy rondzie Jana Pawła II) jest czynny w godzinach 7.30 - 16.15. Informacji udzielamy stacjonarnie, mailowo (infotur@tpn.pl) oraz telefonicznie (18 20 23 300).
 • Zwiedzanie Centrum Edukacji Przyrodniczej odbywa się od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 do 15.00; ostatnie wejście o godzinie 14.00. W Centrum obowiązuje rezerwacja wejść. Rezerwacji można dokonać na stronie biletcep.tpn.pl. Rezerwacje telefoniczne nie są przyjmowane. 
 • Lapidarium przy ulicy Karłowicza jest ogólnodostępne przez 7 dni w tygodniu, od świtu do zmierzchu.
 • Informacje o zasadach udostępniania dla turystyki pieszej Tatr Słowackich można znaleźć na stronie internetowej: www.tanap.sopsr.sk/navstevnici

Zalecenia

 • Przed wyjściem w góry należy koniecznie zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN oraz sprawdzić prognozę pogody.
 • Adekwatnie do planowej trasy, weź ze sobą odpowiedni sprzęt zimowy (raki, czekan, kask). Sprzętem tym należy umieć prawidłowo się posługiwać.
 • Zabezpiecz się przed zimnem. Dobry ubiór i buty powinny zapewnić ochronę przed przemakaniem, osłonę przed wiatrem, wyparowaniem ciepła i nadmiernym poceniem.
 • W czasie silnego wiatru nie wybieraj się w góry.
 • Nie wychodź w góry bez okularów przeciwsłonecznych. Konieczne jest również nakrycie głowy. Twarz, ręce i kark posmaruj kremem o wysokim współczynniku UV.
 • Wychodź w góry wcześnie. Zaplanuj trasę tak, aby zakończyć ją przed zmrokiem. Nigdy nie podejmuj wycieczki samotnie. Zostaw informację o planowanej trasie i godzinie powrotu.
 • Na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia zalecamy posługiwanie się zestawem do autoasekuracji, jaki stosuje się na via ferratach, tj. lonża, uprząż i kask, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo w eksponowanym terenie. Łańcuchy, klamry czy drabinka służą jedynie jako dodatkowa pomoc i jeden z elementów autoasekuracji. Pamiętajmy, wybierając się na wysokogórskie szlaki, należy odpowiednio się przygotować - technicznie i sprzętowo. Istotnym elementem podczas wysokogórskich wędrówek jest doświadczenie w turystyce górskiej oraz odpowiednia ocena swojej kondycji i możliwości. Więcej na temat bezpiecznego poruszania się po wysokogórskich szlakach można znaleźć w ulotkach "Rysy" i "Orla Perć", które dostępne są m.in w Punkcie Informacji Turystycznej TPN oraz w naszym sklepie online. 

Zasady zwiedzania Tatrzańskiego Parku Narodowego

 • Wędruj tylko po szlakach turystycznych. Ich gęsta sieć pozwala zobaczyć niemal każdy zakątek Parku.
 • W Tatrach znajdują się schroniska turystyczne, w których możesz odpocząć i spędzić noc. Nie biwakuj – to zabronione.
 • Nie niszcz wyposażenia szlaków. Każdy zniszczony element infrastruktury turystycznej może doprowadzić do zagrożenia zdrowia bądź życia innego turysty.
 • Kwiaty, owoce, fragmenty skał itp. są w Parku pod ochroną. Nie zbieraj ich.
 • Nie pal ognisk ani tytoniu, nie używaj otwartego ognia z wyjątkiem wyznaczonych i oznakowanych miejsc.
 • Nie hałasuj. W sąsiedztwie szlaków mieszkają zwierzęta – nie powinno się ich niepokoić.
 • Spotkanie dzikiego zwierzęcia w Parku nie należy do rzadkości. Jeśli tak się zdarzy, w miarę możliwości spokojnie się oddal. Nigdy nie podchodź do zwierzęcia, np. aby zrobić mu zdjęcie. Pamiętaj, że dzikie zwierzęta bywają niebezpieczne dla człowieka.
 • Dokarmianie zwierząt nie poprawi ich losu. Dzikie zwierzęta szybko przyzwyczajają się do łatwego zdobywania pokarmu, zatracają naturalny lęk przed ludźmi i samowystarczalność. Mogą stać się agresywne i domagać się pożywienia z rąk człowieka.
 • W Parku nie znajdziesz koszy na śmieci. Wszelkie odpadki zabierz ze sobą i wyrzuć w domu, hotelu czy pensjonacie. Pozostawione śmieci stanowią zagrożenie dla zwierząt, które – skuszone zapachem – czasami je zjadają. Może to doprowadzić do choroby, a nawet śmierci dzikiego zwierzęcia.
 • Nie zabieraj psa na szlak. Dzikie zwierzęta doskonale go wyczuwają. Jest to szczególnie niebezpieczne w okresie ich narodzin i prowadzenia młodych przez matki. Turysta zabierający psa naraża na niebezpieczeństwo siebie i swojego pupila. Na czas wycieczki w góry lepiej go zostawić pod fachową opieką w hotelu dla psów. Z psem można wędrować jedynie Drogą pod Reglami  i szlakiem biegnącym dnem Doliny Chochołowskiej (z Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej). Pies musi być prowadzony na smyczy.
 • W zbiornikach wodnych i górskich rzekach nie można pływać, myć się ani płukać brudnych naczyń. To źródło wody pitnej dla schronisk i miejsce życia rzadkich gatunków zwierząt.
 • Wszystkie zorganizowane wycieczki piesze, w których biorą udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych (liceum, technikum, szkoła branżowa), muszą znajdować się pod opieką przewodnika tatrzańskiego.
 • Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W sezonie na tatrzańskich szlakach panuje bardzo duży ruch turystyczny, szczególnie na drodze do Morskiego Oka. Jadąc w dół na takiej hulajnodze, można rozwinąć bardzo duże prędkości, co w połączeniu z bezgłośną jazdą stwarza zagrożenie dla pieszych i samych użytkowników hulajnóg czy innych urządzeń transportu osobistego. W takich warunkach może łatwo dojść do wypadku.
 • Nie lataj dronem.  Drony mogą niepokoić i płoszyć dzikie zwierzęta (w tym ptaki) oraz stanowić poważne zagrożenie dla śmigłowca TOPR w locie oraz dla turystów przebywających na szlaku.