Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

Tatrzański Park Narodowy

TPN jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Obejmuje powierzchnię 21 197 hektarów – ponieważ jednak wraz z częścią słowacką tworzy przyrodniczą całość, w sumie ochronie podlega ok. 100 tys. hektarów. Najwyższe szczyty na terenie Parku przekraczają wysokość 2400 m n.p.m. (Rysy: 2499 m n.p.m.). W części Tatr Wysokich możemy oglądać krajobraz alpejski, podczas gdy w części zachodniej szczyty są łagodniejsze. Skały tatrzańskie mają niezwykle ciekawą historię, sięgającą ponad 400 mln lat wstecz. Robiąc na szlaku tylko jeden krok, niejednokrotnie przechodzimy do zupełnie innej epoki geologicznej. Piętno na Tatrach odcisnęły także lodowce – to przede wszystkim im góry zawdzięczają swój współczesny wygląd (jeziora, strome ściany skalne).

W Tatrach Polskich żyje ok. 1000 gatunków roślin naczyniowych, spośród których blisko 200 nie zobaczymy w innych rejonach kraju. Wędrując przez wysokogórskie łąki, z łatwością wypatrzymy kozice, symbol TPN. Tatry to góry dzikie, w których dom znajdują również wielkie europejskie drapieżniki (wilki, rysie i niedźwiedzie), dlatego starajmy się stosować do zaleceń Parku, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji w przypadku spotkania tych zwierząt. Pamiętajmy, że ograniczenia w poruszaniu się po TPN mają na celu ochronę fauny i flory oraz zwiększenie bezpieczeństwa turystów, taterników i innych osób.

W Parku do dyspozycji turystów jest 275 km znakowanych szlaków pieszych. Zimą (z wyjątkiem trzech odcinków) mogą z nich korzystać także narciarze skiturowi. Gęsta sieć szlaków pozwala dotrzeć w najatrakcyjniejsze widokowo miejsca, a także tam, gdzie można obserwować unikatowe gatunki roślin i zwierząt. W miejscach eksponowanych lub o znacznych trudnościach technicznych zamontowano sztuczne ułatwienia (klamry, łańcuchy, drabinki). 

Na terenie Parku wydzielono obszary, gdzie można uprawiać sport i oddawać się rekreacji. Taternictwo powierzchniowe jest dozwolone w rejonie Morskiego Oka, na Hali Gąsienicowej oraz w Dolinie Lejowej i na Jarońcu w Tatrach Zachodnich. Na terenie TPN zinwentaryzowano ponad 800 jaskiń, spośród których 6 jest udostępnionych dla turystów, a 25 – dla taterników jaskiniowych. Narciarze zjazdowi mogą korzystać z przygotowanych tras wokół Kasprowego Wierchu: w rejonie Hali Gąsienicowej i Doliny Goryczkowej. W Tatrach Polskich działa osiem schronisk turystycznych, należących do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Do dyspozycji turystów jest bogata baza edukacyjna: ekspozycja przyrodnicza wraz z ogrodem przy Centrum Edukacji Przyrodniczej (ul. Chałubińskiego 42a), lapidarium – zbiór skał i roślin odzwierciedlających geologiczną mapę Tatr (ul. Karłowicza), ekspozycja historyczna  w Spichlerzu i wystawy plenerowe w Kuźnicach.

Zachęcamy do odwiedzenia Parku i korzystania z jego bogatej infrastruktury turystycznej.